Borsa ve İslam etkileşimi: Bibliyometrik bir analiz
Interaction between stock and Islam: A bibliometric analysis
- Tez No: 1020768
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAYFUR AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
Özet
İslami finans, son yıllarda küresel finans sisteminde hızla gelişen ve akademik ilginin giderek arttığı araştırma alanlarından biri hâline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, İslami finans literatürünün mevcut durumunu ortaya koymak, gelişim eğilimlerini belirlemek, bilgi yapısını incelemek ve gelecekte yapılacak araştırmalara katkı sağlayacak bulgular elde etmektir. Araştırmada bibliyometrik analiz ve içerik analizi yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Bibliyometrik analiz kapsamında Web of Science (WoS) veri tabanında 1983–2026 yılları arasında indekslenen yayınlar incelenmiş; yayınların yıllara göre dağılımı, doküman türleri, yazarlar, kurumlar, ülkeler, dergiler, anahtar kelimeler ile atıf, ortak atıf ve iş birliği ağları VOSviewer programı kullanılarak analiz edilmiştir. İçerik analizi kapsamında ise en fazla atıf alan 21 çalışma ile araştırmanın gerçekleştirildiği tarihte yayımlanan en güncel 10 çalışma amaç, yöntem ve bulguları açısından değerlendirilmiştir. Bulgular, İslami finans literatürünün özellikle son on yılda önemli ölçüde büyüdüğünü ve uluslararası iş birliklerinin güçlendiğini göstermektedir. Anahtar kelime analizleri, araştırmaların ağırlıklı olarak İslami bankacılık, sukuk, İslami hisse senedi piyasaları, risk yönetimi ve finansal istikrar konularına odaklandığını; son yıllarda ise dijital finans, davranışsal finans, bağlantılılık, güvenli liman, sürdürülebilirlik ve jeopolitik risk gibi güncel araştırma alanlarının öne çıktığını ortaya koymuştur. İçerik analizi sonuçları da literatürün klasik bankacılık ve finansal performans çalışmalarından teknoloji, sürdürülebilirlik ve küresel risk odaklı araştırmalara yöneldiğini göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, İslami finans literatürünün güçlü bir kuramsal ve metodolojik altyapıya sahip olduğunu, uluslararası düzeyde gelişimini sürdürdüğünü ve yeni araştırma alanlarına yöneldiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların, alandaki araştırmacılara yol gösterici nitelikte olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic finance has become one of the fastest-growing fields in the global financial system and has attracted increasing academic interest in recent years. The primary aim of this study is to examine the current state of the Islamic finance literature, identify its developmental trends, analyze its knowledge structure, and provide insights for future research. The study employs both bibliometric and content analysis methods. Within the scope of the bibliometric analysis, publications indexed in the Web of Science (WoS) database between 1983 and 2026 were examined. The distribution of publications by year, document types, authors, institutions, countries, journals, keywords, citation patterns, co-citation relationships, and collaboration networks were analyzed using VOSviewer software. In the content analysis, the 21 most-cited studies and the 10 most recent publications available at the time of the research were evaluated in terms of their objectives, methodologies, and findings. The findings indicate that the Islamic finance literature has expanded significantly, particularly over the last decade, while international research collaboration has strengthened. Keyword analysis reveals that the literature mainly focuses on Islamic banking, sukuk, Islamic stock markets, risk management, and financial stability. More recent studies increasingly address emerging topics such as digital finance, behavioral finance, connectedness, safe-haven assets, sustainability, and geopolitical risk. The content analysis further demonstrates that the literature has evolved from traditional banking and financial performance studies toward broader research themes encompassing technology, sustainability, and global risks. Overall, the study concludes that the Islamic finance literature has a strong theoretical and methodological foundation, continues to expand internationally, and increasingly addresses emerging issues in the global financial environment. The findings are expected to contribute to future research in the field of Islamic finance.