Meslek folkloru bağlamında Muğla'nın Menteşe ve Marmaris ilçelerindeki kadın kuaförleri
Women's hairdressers in Menteşe and Marmaris districts of Muğla in the context of occupational folklore
- Tez No: 1020772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bir mesleği icra eden kimselerin anlatıları, gelenekleri, zanaata ait teknikler ve yöntemler, semboller meslek folklorunu meydana getirmiştir. Konuyla ilgili çalışmalar Türkiye'de halkbilimi araştırmalarıyla eş zamanlı başlamıştır. Demircilik, balıkçılık, dokumacılık, körüklü çizme yapımcılığı, keçecilik, peynircilik gibi geleneksel zanaatların sürekliliğini sağlamak için hazırlanan çalışmalara teknolojinin ilerlemesiyle hekimlik, dolmuşçuluk şeklinde kent özelindeki meslek grupları dahil edilmiştir. Bu çalışmada kadın kuaförlerinin salonlarında oluşturduğu meslek folkloruna dair birikimleri derlenerek halk bilimsel bakış açısıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada halkbilimi alan araştırma yöntemlerinden gözlem, anket ve görüşme (mülakat) kullanılmıştır. Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe, geleneksel yapısını koruması nedeniyle; Marmaris ilçesi ise turizmin etkisinin yoğun şekilde hissedildiği bir coğrafya olması sebebiyle örneklem alanı seçilmiştir. Kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen kaynak kişiler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan gözlemlerle çalışmanın ana hatları belirlenmiştir. Anket çalışmasıyla kuaför müşterilerinin görüşleri öğrenilerek elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Muğla'nın Menteşe ve Marmaris ilçelerindeki kadın kuaförlerinin salonlarında meslek folkloruna dair unsurlar tespit edilmiş, bu doğrultuda usta-çırak ilişkisinin mesleki kimliklerine etkisi ile kuaförlerin günlük yaşama sosyokültürel etkileri irdelenmiştir. Elde edilen veriler sonucunda kuaförlük mesleğinin icrasında mesleki bilgi, tecrübe, güven ve nesilden nesile aktarımın önemine usta çırak ilişkisi bağlamında dikkat çekilmiştir. Meslek folkloru çalışmaları kadın kuaförleri örneklemiyle kültürel süreklilik, kültürel değişim ekseninde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The narratives, traditions, techniques and methods of the craft, and symbols of the people who practice a profession have formed the professional folklore. Studies on the subject started simultaneously with folklore research in Turkey. With the advancement of technology, city-specific occupational groups such as medicine and minibus driving have been included in the studies prepared to ensure the continuity of traditional crafts such as blacksmithing, fishing, weaving, bellows boot making, felting, cheese making. In this study, it is aimed to compile the knowledge of women's hairdressers about the professional folklore created in their salons and to examine them from a folklore perspective. In the study, observation, questionnaire and interview were used among the folklore field research methods. Menteşe, the central district of Muğla, due to its preservation of its traditional structure; Marmaris district was chosen as a sample area because it is a geography where the impact of tourism is felt intensely. Semi-structured interviews were conducted with the source persons selected by the snowball sampling method. The outlines of the study were determined with the observations made. The data obtained by learning the opinions of hairdresser customers were evaluated with the survey. Elements of professional folklore were determined in the salons of women's hairdressers in Menteşe and Marmaris districts of Muğla, In this direction, the effect of the master-apprentice relationship on their professional identities and the sociocultural effects of hairdressers on daily life were examined. As a result of the data obtained, attention was drawn to the importance of professional knowledge, experience, trust and transfer from generation to generation in the performance of the hairdressing profession in the context of the master-apprentice relationship. Occupational folklore studies were examined comparatively with the sample of women's hairdressers on the axis of cultural continuity and cultural change. Keywor