Tacettin Şimşek'in hayatı, sanatı ve eserleri
Tacettin Şimşek's life, art and works
- Tez No: 1020773
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
daha sonraİnsanlık tarihinin en köklü edebî türlerinden biri olan şiir, yalnızca bireysel duygu ve düşüncelerin dile getirildiği bir anlatım biçimi değil; aynı zamanda toplumların kültürel birikimini, estetik anlayışını ve değer dünyasını yansıtan önemli bir sanat alanıdır. Tacettin ŞİMŞEK'in şiirleri de bireyin iç dünyasında yaşadığı duygu durumlarını, geçmişle kurduğu bağı ve modern hayatın ortaya çıkardığı değişimleri konu edinen metinler olarak dikkat çeker. Şair, şiirlerinde zaman, çocukluk, anne, yalnızlık ve sevgi gibi temalar etrafında şekillenen bir duyarlılık geliştirirken; bireysel yaşantı ile toplumsal hafıza arasında bir denge kurar. Şimşek'in şiirlerinde geleneksel şiir anlayışı ile modern şiirin içten söyleyişi birlikte görülür. Tacettin ŞİMŞEK, yalnızca şiir alanında değil; çocuk edebiyatı, eğitim alanı ve farklı türlerde verdiği eserlerle de edebiyat dünyasında önemli bir yer edinmiş çok yönlü bir yazardır.“Tacettin ŞİMŞEK'in Hayatı, Sanatı ve Eserleri”adlı bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi esas alınarak şairin hayatı, edebî kişiliği ve şiirleri incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Tacettin Şimşek'in hayatı, edebî kişiliği ve eserleri ele alınmış; yazın dünyasını şekillendiren unsurlar değerlendirilmiştir. İkinci bölümde şairin şiirlerinde öne çıkan yalnızlık, aşk, hasret, gurbet, zaman ve benzeri izlekler çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Tacettin ŞİMŞEK'in şiirleri; dil, üslup, imge ve şiirsel yapı özellikleri bakımından ele alınmıştır. Tacettin ŞİMŞEK'in şiirleri, bireyin iç dünyasını merkeze alan, sade fakat derinlikli bir anlatım kuran metinler olarak öne çıkar. Şairin geleneksel şiir birikimini modern bir söyleyişle yeniden yorumlaması, onun şiir anlayışının belirgin özelliklerinden biridir. Bu yönüyle Şimşek'in şiirleri, hem bireysel duyarlılığı hem de kültürel sürekliliği yansıtan önemli örnekler arasında yer alır. doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
daPoetry, as one of the oldest literary forms in human history, is not only a means of expressing individual emotions and thoughts but also an important artistic field that reflects the cultural accumulation, aesthetic understanding, and value systems of societies. The poems of Tacettin Şimşek draw attention as texts that deal with the emotional states of the individual, the connection established with the past, and the transformations brought by modern life. While the poet develops a sensitivity shaped around themes such as time, childhood, mother, loneliness, and love, he establishes a balance between individual experience and collective memory. In ŞİMŞEK's poetry, elements of the traditional poetic heritage coexist with the simple and sincere expression of modern poetry. Tacettin ŞİMŞEK is a versatile writer who has made significant contributions to the literary world not only in poetry but also in children's literature, education, and various other genres. In this study titled“Tacettin ŞİMŞEK: His Life, Art and Works”, the poet's life, literary personality, and poems are examined through a qualitative research method. The study consists of three main chapters. In the first chapter, Şimşek's life, literary identity, and works are discussed, and the factors shaping his literary world are evaluated. In the second chapter, the prominent themes in his poetry—such as loneliness, love, longing, exile, and time—are analyzed. In the third chapter, his poems are examined in terms of language, style, imagery, and poetic structure. Şimşek's poetry stands out as a body of work that centers on the inner world of the individual and constructs a simple yet profound expression. His reinterpretation of the traditional poetic heritage through a modern discourse constitutes one of the defining characteristics of his poetic understanding. In this respect, his poems represent significant examples that reflect both individual sensitivity and cultural continuity. ha sonra doldurulacaktır