Remisyondaki bipolar afektif bozukluk tanılı hastaların uyku kalitesi ile bilişsel performanslarının ve subjektif bilişsel yakınmalarının ilişkisi: Sağlıklı kontrollerle karşılaştırmalı bir inceleme
The relationship between sleep quality, cognitive performance, and subjective cognitive complaints in patients with bipolar affective disorder in remission: A comparative study with healthy controls
  1. Tez No: 1020787
  2. Yazar: ALP YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada ötimik bipolar afektif bozukluk (BAB) tanılı hastalarda uyku kalitesinin, bilişsel yakınmalarının ve bilişsel performanslarının ilişkisinin incelenip sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası 45 ötimik BAB hastası ve yaş, cinsiyet ve eğitim durumu bakımından eşleştirilmiş 45 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Bipolar Bozuklukta Bilişsel Yakınmaların Değerlendirilmesi (COBRA) uygulandı. Bilişel performans için Stroop Testi TBAG Formu ve Sayı Dizisi Öğrenme Testi (SDÖT) kullanıldı. Veriler Mann-Whitney U testi, Spearman korelasyon analizi, tek ve çok değişkenli doğrusal regresyon, MANCOVA, moderasyon analizi ve ROC eğrisi analizleriyle incelendi. Bulgular: BAB grubunda uyku kalitesi ve SDÖT puanları anlamlı düzeyde düşük, COBRA ise sınırda anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Yaş, eğitim yılı ve uyku kalitesi kontrol edildiğinde SDÖT farkı korunmuş, COBRA farkı ise anlamsızlaşmıştır. Stroop farkı anlamlı bulunmamıştır. COBRA'nın tek bağımsız yordayıcısı HAM-D, SDÖT'ün ise eğitim yılı olmuştur. COBRA ile bilişsel performans arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. ROC analizinde SDÖT orta düzey (AUC=0,710), COBRA sınırlı düzeyde (AUC=0,620) ayırt edici performans göstermiştir. Sonuçlar: Bilişsel bozulmalar ötimik BAB hastalarında klinik değişkenler ve bilişsel yakınmalardan bağımsız seyredebilmektedir. Bilişsel rezerv bilişsel performansın önemli bir yordayıcısıdır. Subjektif yakınmalar daha çok eşik altı depresif belirtilerle ilişkilidir. SDÖT bilişsel bozulmayı saptamak için klinikte rutin bir araç olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between sleep quality, cognitive complaints, and cognitive performance in patients diagnosed with euthymic bipolar affective disorder (BD) and to compare them with healthy controls. Materials and Methods: Forty-five euthymic BD patients aged 18-65 and 45 healthy controls matched for age, gender, and educational status were included. The Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Young Mania Rating Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Cognitive Complaints in Bipolar Disorder Rating Assessment (COBRA) were administered. The Stroop Test TBAG Form and the Serial Digit Learning Test (SDLT) were used for cognitive performance. Data were examined using the Mann-Whitney U test, Spearman correlation analysis, simple and multiple linear regression, MANCOVA, moderation analysis, and ROC curve analyses. Results: In the BD group, sleep quality and SDLT scores were significantly lower, while COBRA was found to be borderline significantly higher. When age, years of education, and sleep quality were controlled, the difference in SDLT was preserved, whereas the difference in COBRA became non-significant. The Stroop difference was not significant. The only independent predictor of COBRA was HAM-D, and for SDLT it was years of education. No significant relationship was found between COBRA and cognitive performance. In the ROC analysis, SDLT showed moderate (AUC=0.710) and COBRA showed limited (AUC=0.620) discriminative performance. Conclusion: Cognitive impairments in euthymic BD patients may occur independently of clinical variables and subjective complaints. Cognitive reserve is an important predictor of cognitive performance. Subjective complaints are more closely associated with subthreshold depressive symptoms. SDLT may be considered as a routine tool in clinical practice for detecting cognitive impairment.