Avrupa Birliği'nin güvenlikleştirme eğilimleri: 21. yüzyıl krizlerinin güvenlik algısı üzerindeki etkileri
Securitization trends of the European Union: The effects of 21st century crises on perception of security
- Tez No: 1020788
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
Özet
Güvenlik; tarih boyunca bireyler, devletler, topluluklar ve örgütler tarafından tartışılan bir kavram olmuş ve Uluslararası ilişkiler alanında da tartışılan kavramların başında gelmiştir. Aynı zamanda Realizm ve Libralizm'den başlayarak her bir teorik yaklaşım tarafından farklı bir açıdan ele alınmış; ancak 1970'lerden sonra eleştirel yaklaşımların ön plana çıkmasıyla yön değiştirmiştir. Bu açıdan 1990'lı yıllarda Ole Wæver ve Barry Buzan gibi teorisyenler tarafından geliştirilen Kopenhag Okulu da güvenliği tartışmalarının merkezine yerleştirerek güvenlikleştirme yaklaşımını ortaya koymuştur. 21. yüzyıldaki gelişmeler ise uluslararası alanda güvenliğin devletler düzeyinde de dönüşüm yaşamasına neden olmuştur. Bu açıdan farklı üye devletlerden meydana gelen Avrupa Birliği'nin güvenlik anlayışı da klasik anlayıştan çıkarak değişime uğramıştır. Çalışma Avrupa Birliği'nin 21. yüzyılda karşı karşıya kaldığı anayasa krizi, Rusya'nın Kırım'ı ilhakı ve Rusya-Ukrayna Savaşı ile Covid-19 süreci bağlamında değişen güvenlik anlayışını incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, Avrupa Birliği kurumlarının kriz dönemlerinde geliştirdiği söylemleri analiz ederek güvenlikleştirme eğilimlerinin hangi koşullarda ortaya çıktığını ve güvenlik anlayışında nasıl bir dönüşüm yaşandığını ortaya koymaktır. Çalışmanın teorik çerçevesini Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme yaklaşımı oluştururken, yöntem olarak Söylemsel Tarihsel Yaklaşım kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun resmi belgeleri, zirve sonuç bildirileri ve kurumsal açıklamaları MAXQDA programı kullanılarak söylem analizine tabi tutulmuştur. Analizlerin sonucunda Anayasa krizi için Birliğin güvenlik-dışılaştırma söylemleri geliştirirken Rusya-Ukrayna Savaşı ve Covid-19 krizlerinde yoğun güvenlikleştirme söylemi uyguladığı görülmüştür. Bu açıdan Avrupa Birliği'nin güvenlik anlayışının krizlerin niteliğine bağlı olarak dönüşüm geçirdiği tespit edilmiştir. Çalışma, Avrupa Birliği'nin güvenliği yalnızca askeri tehditlerle sınırlı değerlendirmediğini; ekonomik, toplumsal, siyasal ve çevresel tehditleri de kapsayan çok boyutlu bir güvenlik anlayışı geliştirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Security has been a concept discussed throughout history by individuals, states, communities, and organizations, and it has remained one of the central concepts in the field of International Relations. Beginning with Realism and Liberalism, each theoretical approach has addressed security from a different perspective; however, after the 1970s, the concept underwent a transformation with the rise of critical approaches. In this context, the Copenhagen School, developed by theorists such as Ole Wæver and Barry Buzan in the 1990s, placed security at the center of debates and introduced the securitization approach. Developments in the 21st century have also led to a transformation of security at the interstate level in international politics. Accordingly, the European Union's understanding of security, as a structure composed of different member states, has evolved beyond the classical approach. This study examines the changing understanding of security within the European Union in the context of the constitutional crisis, Russia's annexation of Crimea and the Russia–Ukraine War, and the Covid-19 process in the 21st century. The main objective of the research is to analyze the discourses developed by European Union institutions during periods of crisis and to reveal under which conditions securitization tendencies emerge and how the understanding of security has transformed. While the theoretical framework of the study is based on the securitization approach of the Copenhagen School, the Discourse-Historical Approach was employed as the research method. Within the scope of the research, official documents, summit conclusions, and institutional statements of the European Commission, the European Council, and the European Parliament were subjected to discourse analysis using the MAXQDA software. The findings demonstrate that while the Union developed de-securitization discourses during the constitutional crisis, it employed intense securitization discourses during the Russia–Ukraine War and the Covid-19 crises. In this respect, it was determined that the European Union's understanding of security transforms depending on the nature of the crises encountered. The study reveals that the European Union does not evaluate security solely in terms of military threats, but rather develops a multidimensional understanding of security that also encompasses economic, social, political, and environmental threats.