Rutin hemodiyaliz hastalarında intradialitik hipotansiyonun klinik ve hemodinamik belirteçlerle ilişkisinin retrospektifincelenmesi
Comparison of intradialytic hypotension definitions and the role ofhemodynamic indices in predicting mortality in hemodialysis patients
- Tez No: 1020791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN YETER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
Özet
İntradiyalitik hipotansiyon (İDH), hemodiyaliz hastalarında sık görülen ve mortalite ile ilişkili önemli bir komplikasyondur. Ancak İDH için kullanılan tanımların heterojen olması, klinik sonuçlarla ilişkilerinin karşılaştırılmasını güçleştirmektedir. Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz hastalarında sık kullanılan İDH tanımlarını karşılaştırmak, kardiyovasküler sonlanımlar ve mortalite ile ilişkilerini değerlendirmek ve hemodinamik indekslerin mortaliteyi öngörme gücünü incelemektir. Çalışmaya merkezimizde 2014-2018 yılları arasında hemodiyaliz tedavisi alan 123 hasta ve toplam 4400 diyaliz seansı dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, laboratuvar parametreleri, diyaliz reçetesi özellikleri ve seans bazlı hemodinamik verileri değerlendirildi. İntradiyalitik hipotansiyon, iki farklı tanıma göre incelendi: İDH1 (sistolik kan basıncında ≥20 mmHg düşüş veya ortalama arter basıncında ≥10 mmHg düşüş ile birlikte semptom veya müdahale gereksinimi) ve İDH2 (nadir sistolik kan basıncı <90 mmHg). Çalışmamızda İDH1 tanımına göre İDH sıklığı %19.5, İDH2 tanımına göre %34.3 olarak bulundu. İDH2 tanımı ile hipotansif kabul edilen hastalarda hemodinamik bozulmanın daha belirgin olduğu saptandı (tüm p<0.001). ROC analizinde İDH2 tanımının mortaliteyi öngörme gücü daha yüksek bulundu (AUC=0.665, p=0.004), İDH1 tanımı ise anlamlı bulunmadı (AUC=0.595, p=0.103). İDH2 için %15 eşik değerinin hipotansif hastaları belirlemede daha duyarlı olduğu görüldü. İDH2 oranı ile mortalite arasında anlamlı ilişki saptanırken (OR=6.68, p=0.011), İDH1 oranı ile anlamlı ilişki bulunmadı. Çeyrekler analizlerinde, artan İDH2 sıklığı ile mortalite arasında belirgin bir doz-yanıt ilişkisi olduğu gösterildi (p=0.003). Hemodinamik indekslerden maksimum şok indeksinin mortalite ile ilişkili olduğu (AUC=0.645, p=0.013), nabız basıncı ve hız-kan basıncı çarpımının ise mortaliteyi öngörmede yetersiz kaldığı görüldü. Sonuç olarak, nadir sistolik kan basıncı <90 mmHg kriterine dayanan İDH2 tanımı, mortaliteyi öngörmede diğer tanımlara ve hemodinamik indekslere kıyasla daha üstün bulunmuştur. İntradiyalitik hipotansiyonun yalnızca varlığı değil, sıklığı ve şiddeti de mortalite açısından önem taşımaktadır. Bu bulgular, hemodiyaliz hastalarında risk değerlendirmesinde daha spesifik ve klinik açıdan anlamlı İDH tanımlarının kullanılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Intradialytic hypotension (IDH) is a common complication in hemodialysis patients and is associated with increased mortality. However, the heterogeneity of IDH definitions makes it difficult to compare their associations with clinical outcomes. The aim of this study was to compare commonly used IDH definitions, evaluate their associations with cardiovascular outcomes and mortality, and assess the predictive value of hemodynamic indices for mortality.A total of 123 patients undergoing hemodialysis between 2014 and 2018 in our center and 4400 dialysis sessions were included in the study. Demographic characteristics, comorbidities, laboratory parameters, dialysis prescription features, and session-based hemodynamic data were analyzed. Intradialytic hypotension was evaluated using two different definitions: IDH1 (a decrease in systolic blood pressure ≥20 mmHg or mean arterial pressure ≥10 mmHg accompanied by symptoms or requiring intervention) and IDH2 (nadir systolic blood pressure <90 mmHg).The frequency of IDH was 19.5% according to the IDH1 definition and 34.3% according to the IDH2 definition. Hemodynamic impairment was more pronounced in patients classified as hypotensive according to the IDH2 definition (all p<0.001). In ROC analysis, IDH2 showed a higher predictive value for mortality (AUC=0.665, p=0.004), whereas IDH1 was not statistically significant (AUC=0.595, p=0.103). A threshold value of 15% for IDH2 was found to be more sensitive in identifying hypotensive patients. While IDH2 frequency was significantly associated with mortality (OR=6.68, p=0.011), no significant association was found for IDH1. Quartile analysis demonstrated a clear dose–response relationship between increasing IDH2 frequency and mortality (p=0.003). Among hemodynamic indices, maximum shock index was associated with mortality (AUC=0.645, p=0.013), whereas pulse pressure and rate pressure product were not significant predictors.In conclusion, the IDH2 definition based on nadir systolic blood pressure <90 mmHg was superior to other definitions and hemodynamic indices in predicting mortality. Not only the presence but also the frequency and severity of intradialytic hypotension are important determinants of mortality. These findings highlight the need for more specific and clinically meaningful IDH definitions in the risk assessment of hemodialysis patients.