Wittgenstein'in felsefi aratırmalarında özne sorunu
- Tez No: 102081
- Danışmanlar: PROF. DOĞAN ÖZLEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Tezimizin adı, Wittgenstein' in Felsefi Araştırmalar' ında Özne Sorunudur. Bu çalışmada, özne, dil, evrensellik, toplumsallık, tarihsellik kavramları merkeze alınmıştır. Bunun yanında, bu kavramlara verilen içerikler üzerinde durulmuştur. Bu içeriklerde, özne, dil, evrensellik, toplumsallık kavramları, tarihsellikten koparılmıştır. Bu durum, özneyi tarihsellik bilincinden yoksun bırakmıştır. Bu yoksunluk, dilsel imkanları sınırlamıştır. Bu ise, tanıma ve hoşgörü kavramları çerçevesinde eleştirilmiştir. Sonuçta, öznenin özel bir dili olamayacağı açığa çıkmıştır; çünkü dil, toplumsal - tarihsel pratiklere dayalıdır. Felsefi Araştırmalat da, bu pratiklerin sadece toplumsal yönü dikkate alınmıştır. Oysa, bunlar, aynı zamanda tarihseldir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The name of our thesis is The Subject Problem in the Wittgensteins Philosophy Investigations. In this study, subject, language, universality, sociality and historicity concepts were emphasized. Besides, it has been dealt with the meanings given to these concepts. In this meanings, subject, language, universality, sociality concepts were diverged from being historical. This position, has deprived the subject from historical conciousness. The lackness, has limited the possibilities of the language. This has been criticized in the frame of recognization and tolerance concepts. As a result, it has been conceived that the subject can not have a special language; because, the language depends on the social - historical practises. In the Philosophy Investigations, only the social side of these practises has been considered. But all of these, at the same time, are historical. DOKÛMAB^'ON MERKEZİ