Wittgenstein'ın felsefi soruşturmalar adlı yapıtında özel dil sorunu
The private language argument in wittgenstein's philosophical investigations
- Tez No: 208040
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin amacı, Wittgenstein'ın `Felsefi Sorusturmalar' adlı yapıtında islendigi biçimiyle özel dil sorununun açımlanması ve bu yolla felsefi sorunlarla iliskisinde dil hakkında bir açıklıga ulasılmasıdır. Wittgenstein dilin edimsel kullanımının betimlenmesinin felsefi karısıklıkların önüne geçilmesi, kendini sürekli yineleyen geleneksel sorunların çözümlenmesi ve yeni görüs açılarının kazanılması noktasında kritik bir öneme sahip oldugunu ortaya koymaktadır. Bu yaklasımı uygun bir sekilde ele alabilmek için, tezin ilk bölümünde dilin kullanımı ekseninde dilin nasıl anlamlandırıldıgı ve bu baglamda dilsel pratigin sosyal dogası serimlenmeye çalısılıyor. kinci bölümde ise, sosyal baglamı içinde anlasılması gereken dil düsüncesinin özel dilin olanaklılıgına karsı gelistirilen argümana hazırladıgı zemin gösterilmeye çalısılıyor. Böylece, Wittgenstein'ın dili yasam biçimiyle olan iliskisinde nasıl konumlandırdıgı ve bu yaklasımın dilin yanlıs anlasılmasından ve yanlıs kullanılmasından kaynaklanan felsefi yanılsamalar hakkında sagladıgı açıklık gösterilir. Tez sonuç olarak, `Felsefi Sorusturmalar'da gelistirilen yaklasımların özel dili reddeden argüman temelinde dile getirildigi düsüncesiyle bitiriliyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to elucidate the private language argument in Wittgenstein?s work titled as `Philosophical Investigations? and to get a clear view about language in relation with philosophical problems. Wittgenstein introduces the description of actual use of language as having a critical importance for eliminating the philosophical confusions, dissolving the same recurring traditional problems and attaining new ways of seeing. To treat this approach properly, in the first chapter of the thesis, it is attempted to expose how language meaningfully understood within the framework of the ordinary language use and in this context to explicate the social nature of linguistic practice. In the second chapter of the thesis, it is intended to present the ground for the argument against the possibility of a private language, in a language which is operated through social context. So it is laid open to view how Wittgenstein posits language in relation with form of life and it is shown that how this approach provides a clear view about the philosophical illusions which are rooted in the misunderstanding and misuse of language. Finally, this thesis concludes that all the issues developed in the `Philosophical Investigations? dwell upon the argument which denies private language