Multipl skleroz hastalarında optik disk ve makulanın mikrovasküler değişiklikleri ile görsel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of optic disc and macular microvascular changes and visual function in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 1020851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Multipl Skleroz (MS) hastalarında optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile saptanan maküler ve peripapiller mikrovasküler değişiklikleri değerlendirmek, bu değişiklikleri optik nörit öyküsü olan ve olmayan gözler arasında karşılaştırmak ve elde edilen OKTA vasküler parametrelerinin görsel fonksiyon testleri ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, kesitsel çalışmaya 37 MS hastasının 72 gözü ile 37 sağlıklı bireyin 37 gözü dahil edildi. MS gözleri optik nörit öyküsüne göre MS-ON+ ve MS-ON− olarak sınıflandırıldı. Tüm katılımcılara tam oftalmolojik muayene ile renkli görme, kontrast duyarlılığı (KD), görme alanı ve OKTA testleri yapıldı. Hastalık süresi, optik nörit atak sayısı ve EDSS skorları kaydedildi. Görsel fonksiyonları ile OKTA parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Yüzeysel kapiller pleksus vasküler dansitesi (YKP-VD) tüm maküler alanlarda gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdi ve en düşük değerler MS-ON+ grubunda saptandı. Radyal peripapiller kapiller pleksus vasküler dansitesi (RKP-VD) de toplam peripapiller alan ve çoğu kadranda anlamlı olarak azalmış olup en belirgin düşüş MS-ON+ gözlerde izlendi. Buna karşın, Derin kapiller pleksus vasküler dansitesi (DKP-VD), çoğu maküler alanlarda MS-ON+ grubunda daha yüksek bulundu, foveal avasküler zon alanı ise gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi. Optik nörit öyküsünden bağımsız olarak MS hastalarında özellikle 3, 6, 12 ve 18 cpd uzaysal frekanslarda (Uf) KD azaldı ve görme alanı ortalama deviyasyon (MD) değerleri düştü. Maküler YKP-VD ile özellikle temporal RKP-VD, hastalık süresi ve optik nörit atak sayısı ile negatif korelasyon gösterdi. YKP-VD ve RKP-VD ile kontrast duyarlılığı ve görme alanı parametreleri arasında anlamlı ilişkiler gösterirken, DKP-VD bu fonksiyonel ölçütlerle ilişkili bulunmadı. Anormal renkli görmeye sahip MS hastalarında ise parafoveal bölge dışında YKP-VD ve çoğu alt bölgelerde RKP-VD anlamlı bir şekilde daha düşük olduğu bulundu. Sonuç: MS'de özellikle yüzeysel maküler ve peripapiller mikrovasküler pleksuslarda belirgin etkilenme bulundu. YKP-VD ve RKP-VD'deki azalma, optik nörit ilişkili hasarı ve optik nörit öyküsü olmayan gözlerdeki subklinik retinal veya peripapiller tutulumu göstermede yararlı OKTA biyobelirteçleri olabilir. Bu parametrelerin KD, görme alanı ve renkli görme ile ilişkili bulunması, OKTA parametreleri MS'de fonksiyonel görme bozukluklarını yansıtabileceğini göstermektedir. Vasküler dansitesindeki değişikliklerinin zaman içindeki seyrini, hastalık progresyonuyla ilişkisini ve YKP/RKP'nin gerçek prognostik değerini daha net ortaya koymak için daha büyük örneklemli, longitudinal prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate macular and peripapillary microvascular changes detected by optic coherence tomography angiography (OCTA) in multiple sclerosis (MS) patients, to compare these changes between eyes with and without a history of optic neuritis, and to investigate the relationship between OCTA parameters and visual function tests. Materials and Methods: This prospective, cross-sectional study included 72 eyes of 37 patients with MS and 37 eyes of 37 healthy individuals. Eyes in the MS group were classified into MS-ON+ and MS-ON− according to history of optic neuritis. Full ophthalmologic examination, color vision, contrast sensitivity, visual field and OCTA parameters were evaluated in all participants. Disease duration, number of optic neuritis attacks, and EDSS scores were also recorded Results: Superficial capillary plexus vessel density (SCP-VD) showed significant differences among the groups in all macular areas, with the lowest values observed in the MS-ON+ group. Radial peripapillary capillary plexus vessel density (RPC-VD) was also significantly reduced in the total peripapillary area and in most quadrants, with the most pronounced decrease seen in MS-ON+ eyes. In contrast, deep capillary plexus vessel density (DCP-VD) was higher in the MS-ON+ group in most macular areas, whereas the foveal avascular zone area did not differ significantly among the groups. Regardless of a history of optic neuritis, contrast sensitivity was reduced in patients with MS, particularly at spatial frequencies of 3, 6, 12, and 18 cpd, and visual field mean deviation (MD) values were lower. Macular SCP-VD and temporal RPC-VD showed a negative correlation with disease duration and the number of optic neuritis attacks. While SCP-VD and RPC-VD showed significant associations with contrast sensitivity and visual field parameters, DCP-VD was not associated with these functional measures. In MS patients with abnormal color vision, other than in the parafoveal region, SCP-VD and multiple RPC-VD parameters were significantly lower. Conclusion: MS is associated with marked involvement in the superficial macular and peripapillary microvascular plexuses. Reductions in SCP-VD and RPC-VD may serve as useful OCTA biomarkers for demonstrating optic neuritis-related damage as well as subclinical retinal or peripapillary involvement in eyes without a history of optic neuritis. The association of these parameters with contrast sensitivity, visual field, and color vision suggests that OCTA parameters may reflect functional visual impairment in MS. Larger prospective longitudinal studies are needed to clarify the temporal course of changes in vascular density, their relationship with disease progression, and the true prognostic value of SCP and RPC.