Fabrication of stimuli-responsive polymer-based microparticles
Uyarıcı-duyarlı polimer bazlı mikropartiküllerin üretimi
- Tez No: 1020872
- Danışmanlar: PROF. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Kimya, Polymer Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Beyin kanseri, sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle önemli bir sağlık sorunu olarak öne çıkmaktadır. Beynin karmaşık anatomik yapısı ve beyin tümörlerinin heterojen doğası, tedavi sürecinde çeşitli zorluklara yol açmaktadır. Bu çalışma, söz konusu zorluklara polimerik ilaç taşıyıcı sistemler perspektifinden yaklaşmayı amaçlamakta; nükleozid analoğu bir antikanser ilacı olan gemsitabin (GEM)'in, GEM içeren kopolimer ve poli(laktik asit) (PLA)'dan oluşan birlikte düzenlenmiş polimerik mikropartiküller aracılığıyla beyne lokal olarak taşınmasını hedeflemektedir. Bu yenilikçi yaklaşım, uyarana duyarlı bir GEM monomerinin sentezini ve bunu takiben GEM içeren polimerin elde edilmesini, ayrıca PLA sentezini ve farklı nano- ve mikro boyutlarda polimerik partiküllerin hazırlanmasını kapsamaktadır. Bu çalışmada, GEM monomeri ile OEGMEMA'nın RAFT polimerizasyonu sonucunda rastgele bir kopolimer elde edilmiştir. Aynı zamanda PLA, halka-açılma polimerizasyonu yöntemiyle sentezlenmiştir. Polimerik nano- ve mikropartiküller, kosolvent buharlaştırma ve emülsiyon-çözücü buharlaştırma yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Mikropartikül boyutunu ve özelliklerini etkileyen çözücü türü, homojenizasyon hızı ve polimer oranı gibi farklı parametreler incelenmiştir. Mikropartiküllerden gemsitabin salımına yönelik in vitro ilaç salım çalışmaları, üç farklı tampon ortamında ve indirgen ajan DTT varlığında kontrol gruplarıyla birlikte gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ilaç salım profilleri, partiküllerin redoksa duyarlı karakterini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Brain cancer stands as a significant problem because of the narrow treatment options. Brain anatomy and the heterogeneous nature of brain tumors cause challenges for treatment. This study aims to approach these challenges from a perspective of polymeric drug delivery systems by local delivery of the anticancer drug gemcitabine (GEM), a nucleoside analog, to the brain via a co-assembled polymeric microparticle composed of GEM-bearing copolymer and poly(lactic acid) (PLA). This novel approach involves the synthesis of a stimuli-responsive GEM monomer and the consequent GEM-bearing polymer, as well as the preparation of PLA, followed by the fabrication of different nano- and micro-sized polymeric particles. In this study, a random copolymer was obtained from the RAFT polymerization of the GEM monomer and OEGMEMA. At the same time, PLA was synthesized via ring-opening polymerization. Polymeric nano- and microparticles were prepared via cosolvent evaporation and emulsion-solvent evaporation methods. Different variables that affect microparticle size and character were investigated, such as the type of solvent, homogenization speed, and polymer ratio. In vitro drug release studies for the drug gemcitabine from the microparticles were conducted in three different buffers and in the presence of the reducing agent DTT with control groups. Drug release profiles proved the redox-responsive character of the particles.