Kurumsal sosyo-politik aktivizm ve firma ilişkisi: Eleştirel medya söylem analizi
The relationship between corporate sociopolitical activism and firms: A critical media discourse analysis
  1. Tez No: 1020879
  2. Yazar: İREM UYGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSLAM ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2013 Gezi Parkı olayları bağlamında firmaların kurumsal sosyo-politik aktivizm (KSPA) faaliyetlerinin ana akım medyada nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Bu temsillerin kurumsal itibar ve marka imajı, tüketici davranışı, kurum kültürü ve çalışan bağlılığı ile finansal performans boyutlarıyla ilişkisini araştırmaktadır. Çalışma, eylemleriyle destekleyici bir tutum sergilediği kamuoyuna yansıyan Divan Otel/Koç Holding ile yönetici açıklamaları üzerinden konumlanan Boyner Holding ve Garanti Bankası ile sınırlandırılmıştır. Araştırma materyalini, yayın çizgilerini temsil eden Cumhuriyet, Sözcü, Milliyet, Sabah ve Yeni Akit gazetelerindeki haberler ile köşe yazıları oluşturmaktadır. Veriler nitel içerik analiziyle çözümlenmiş, analiz söylem çözümlemesiyle derinleştirilmiş ve metinlerdeki ikili karşıtlıkları görünür kılmak amacıyla yapısökümcü okumadan yararlanılmıştır. Bulgular, aynı kurumsal davranışın gazetelerin ideolojik konumlarına göre karşıt anlamlarla kurulduğunu göstermektedir. Bir gazetede sivil dayanışma, cesaret ve etik sorumluluk olarak sunulan bir eylem, başka bir gazetede tarafgirlik, provokasyona destek,“yataklık”veya devlet karşıtı konumlanma biçiminde çerçevelenebilmektedir. Bu nedenle KSPA'nın firmalar üzerindeki etkileri tek yönlü ve önceden kestirilebilir değildir; her temada itibar kazanımı ile itibar riski birlikte ortaya çıkmaktadır. Çalışma, medyanın yalnızca bilgi aktaran bir kanal değil, KSPA'ya meşruiyet kazandıran veya bu meşruiyeti geri çeken aktif bir paydaş olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca medya, olay anıyla sınırlı kalmayan, uzun vadeli bir ödül-ceza mekanizması üretmektedir. Türkiye'deki siyasal kutuplaşma, KSPA'yı“milli irade”ve“devlet otoritesi”söylemleriyle karşı karşıya getirerek Batı merkezli örneklerden daha sert bir meşruiyet mücadelesine dönüştürmektedir. Çalışma, KSPA etkilerini tüketici anketleri veya finansal piyasa verileri yerine medya temsilleri üzerinden değerlendirerek alanyazına Türkiye bağlamında yeni, medya odaklı bir analiz düzeyi kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how companies' corporate socio-political activism (CSPA) activities were represented in the mainstream media in the context of the 2013 Gezi Park protests. It investigates the relationship between these representations and corporate reputation and brand image, consumer behavior, organizational culture, employee engagement, and financial performance. The study is limited to Divan Hotel/Koç Holding, which was perceived by the public as adopting a supportive stance through its actions, as well as Boyner Holding and Garanti Bank, which positioned themselves through executive statements. The research material consists of news articles and opinion pieces from the newspapers Cumhuriyet, Sözcü, Milliyet, Sabah, and Yeni Akit, which represent various editorial lines. The data were analyzed using qualitative content analysis, deepened through discourse analysis, and deconstructive reading was employed to reveal the binary oppositions in the texts. The findings show that the same corporate behavior is framed with opposing meanings depending on the newspapers' ideological positions. An action presented in one newspaper as an act of civic solidarity, courage, and ethical responsibility may be framed in another as partisanship, support for provocation,“collusion,”or an anti-state stance. Consequently, the CSPA's effects on companies are not one-sided or predictable; in every theme, reputation gains and reputation risks emerge simultaneously. The study reveals that the media is not merely a channel for conveying information, but an active stakeholder that either lends legitimacy to CSPA or withdraws that legitimacy. Furthermore, the media generates a long-term reward-punishment mechanism that extends beyond the moment of the event. Political polarization in Turkey pits CSPA against discourses of“national will”and“state authority,”transforming it into a more intense struggle for legitimacy than in Western-centered examples. By assessing the effects of the CSPA through media representations rather than consumer surveys or financial market data, this study contributes a new, media-focused level of analysis to the literature within the Turkish context.