Edirne'deki erken Osmanlı devri eserlerinde çini süslemeler
The tile decorations at early Ottoman period works of art in Edirne
- Tez No: 102092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, Edirne ilinde yer alan Erken Osmanlı Dönemime ait çini süslemeli camiler, süsleme özelliklerine dayanılarak, tanıtılmaya çalışılmıştır. Genellikle küçük boyutlu olan bu camilerin en anıtsal örneği, Üç Şerefeli Cami" dir(l 437-47). İncelediğimiz camiler içerisinde en yoğun süslemeye sahip örnek, Muradiye Camii'dir (1436) Genel olarak çini malzeme, az sayıda da sırlı tuğla kullanılmıştır. Çini malzemede kullanılan teknikler; kabartmalı, tek renksırlı düz ve yaldızlı, renkli sırlı ve sıraltına mavi beyaz' dır. Çini süslemede görülen desenler genellikle bitkisel ve geometriktir. Figürlü örnek yoktur. Kompozisyonlar; bordürler, sonsuz karakterli süslemeler ve merkezi kompozisyonlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the tile decorated mosques which are belonging to Early Ottoman rime in Edirne has been introduced according to their decoration. In generally, they were costructed small scaled. The mast monumental domed mosque is Üç Şerefeîi mosque (1437-47). Muradiye mosque(1436) is on example of the most dense decorations of the mosques that we have studied. Generally tile material and small number of glaze brick had been used. The teenies which are used in glaze materials are; reliefly, single colour glazely smooth and gildingly; colorful glazely and blue-white under the glaze. In general plantful and geometrie designs are seen in glaze decoration. There is no figuredexamples. H's composed of compositions; borders, endless charactered decorations and central compositions.