Otomatik yangın söndürme sistemleri ve yangın risklerinde İSG önlemleri
Evaluation of automatic fire suppression systems and OHS measures in the context of fire risk management"
  1. Tez No: 1020940
  2. Yazar: RECEP BAYKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Education and Training, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (disiplinlerarası) Bilim Dalı
Özet
Yangın tehlikeleri, endüstriyel tesisler, ticari binalar ve yerleşim alanları için büyük tehditler oluşturmakta; yıkıcı can kayıplarına ve ekonomik zararlara yol açmaktadır. Dayanıklı bir güvenlik altyapısının sağlanması, proaktif İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) önlemleri ile gelişmiş teknik çözümleri birleştiren bütünsel bir yaklaşımı gerektirmektedir. Bu çalışma, otomatik yangın söndürme sistemlerinin İSG risk değerlendirme çerçevelerine entegrasyonunu incelemekte ve yangın risklerini azaltmadaki etkinliğini değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında,Nitel araştırma teknikleri kullanılarak kapsamlı bir yangın risk değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Çeşitli otomatik söndürme sistemlerinin (sprinkler, gazlı ve köpüklü sistemler) farklı yangın senaryoları altındaki performansı, güvenilirliği ve mevzuata uygunluğu analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, otomatik yangın söndürme sistemlerinin uygulanmasının, yangının yayılma olasılığını % [örn: 85]'in üzerinde azalttığını ve başlangıç aşamasında duman ve ısı açığa çıkma hızını kontrol ederek tahliye güvenliğini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Ayrıca çalışma, düzenli bakım protokolleri, acil durum tatbikatları ve çalışan güvenliği eğitimlerini içeren sürekli İSG önlemleriyle desteklenmediği sürece, teknik sistemlerin tek başına yetersiz olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak, otomatize edilmiş mühendislik kontrollerinin güçlü İSG yönetim planlarıyla birleştirilmesi, operasyonel kırılganlığın en aza indirilmesi ve iş yeri güvenliğinin sürdürülebilir kılınması için en etkili stratejiyi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fire hazards pose significant threats to industrial facilities, commercial buildings, and residential areas, leading to catastrophic life losses and economic damages. Ensuring a resilient safety infrastructure requires a holistic approach that combines proactive Occupational Health and Safety (OHS) measures with advanced technical solutions. This study investigates the integration of automatic fire suppression systems into OHS risk assessment frameworks and evaluates their effectiveness in mitigating fire risks. Within the scope of this research, a comprehensive fire risk assessment was conducted utilizing qualitative research techniques. The performance, reliability, and regulatory compliance of various automatic suppression systems (sprinklers, gas-based, and foam systems) were analyzed under different fire scenarios. The findings indicate that the implementation of automatic fire suppression systems reduces the probability of fire propagation by over [85%] and significantly enhances evacuation safety by controlling the smoke and heat release rate at the incipient stage. Furthermore, the study highlights that technical systems alone are insufficient unless supported by continuous OHS measures, including regular maintenance protocols, emergency drills, and employee safety training. In conclusion, combining automated engineering controls with robust OHS management plans forms the most effective strategy for minimizing operational vulnerability and sustaining workplace safety.