Ortaöğretim öğrencilerinin okulun fiziki koşulları ile okula bağlanmaları arasındaki ilişki
The relationship between the physical conditions of the school and secondary school students' school attachment
- Tez No: 1020941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim okulların fiziksel koşulları ile öğrencilerin okula bağlanmaları arasındaki ilişkinin öğrenci görüşlerine göre ortaya koyulması odaklanılmaktadır. Araştırma evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı Nevşehir ili Ürgüp ilçesinde bulunan 5 ortaöğretim okulunda öğrenim gören 430 lise (10 ve 11. sınıf) öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada, Çağlayan ve Yılmaz (2014) tarafından geliştirilmiş olan“Okul Binaları Ölçeği”ile Savi (2011) tarafından Türkçe'ye çevrilen“Çocuk ve Ergenler İçin Okula Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis-H, Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre, öğrencilerin okul binalarının fiziksel koşullarına ilişkin algılarının“kısmen yeterli”düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Alt boyutlar açısından ele alındığında, okul binalarının fiziksel özelliklerine ilişkin algıların genel olarak orta düzeyde olduğu yalnızca“Genel Görünüm”boyutunun daha olumlu algılandığı belirlenmiştir.“Öğrenciler için Ayrılan Alanlar”boyutunun daha olumsuz algılandığı belirlenmiştir. Öğrencilerin okulun fiziki özelliklerine ilişkin algıları ile okula bağlanma düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda okulun fiziki özelliklerinin öğrencilerin okula bağlanma düzeylerini anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Ortaöğretim öğrencilerinin okula bağlanmaları ile ilgili algıları iyi düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin bazı demografik değişkenlere göre okulun fiziki özellikleri algıları ve okula bağlanma düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the physical conditions of secondary schools and students' school attachment, based on student perspectives. The study population consists of 430 high school students (10th and 11th grades) enrolled in five secondary schools located in the Ürgüp district of Nevşehir Province during the 2024–2025 academic year. The study utilized the“School Buildings Scale”developed by Çağlayan and Yılmaz (2014) and the“School Attachment Scale for Children and Adolescents,”translated into Turkish by Savi (2011). The“School Buildings Scale”consists of four dimensions and 45 items. These dimensions are:“spaces allocated for students,”“maintenance and safety,”“instructional areas,”and“overall appearance. Data analysis utilized the arithmetic mean, standard deviation, t-test, One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis H, Pearson correlation analysis. According to the findings, it was determined that students' perceptions of the physical conditions of school buildings were at a ”partially adequate“ level. When examined in terms of sub-dimensions, it was found that perceptions of the physical characteristics of school buildings were generally at a moderate level, with only the ”Overall Appearance“ dimension being perceived more positively. It was determined that the ”Spaces Allocated for Students" dimension was perceived more negatively. A positive and significant relationship was found between students' perceptions of the school's physical characteristics and their levels of school attachment. The results of the regression analysis indicated that the school's physical characteristics significantly predict students' levels of school attachment. It was determined that secondary school students' perceptions regarding their school attachment are at a good level. Additionally, it was concluded that there are significant differences in students' perceptions of the school's physical characteristics and their levels of school attachment based on certain demographic variables.