Sosyal bilgiler öğretmenlerinin yapay zekâ uygulamalarına yönelik tutumları ve görüşleri
Social studies teachers' attitudes and opinions towards artificial intelligence applications
- Tez No: 1020942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Toplumsal yaşamda etkin olan vatandaşlar yetiştirmeyi amaçlayan sosyal bilgilerin, dijital ortamda da öğrencilere görev ve sorumluluklarına ilişkin bilgi ve beceriler kazandıran bir ders olduğu ifade edilebilir. Yakın tarihte yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte çoğu alanda kullanılan yapay zekâ sistemleri sosyal bilgiler dersinde de etkili biçimde kullanılabilir. Bu araştırmanın temel amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin yapay zekâya ilişkin tutumlarını belirlemek ve sosyal bilgiler dersinde yapay zekâ kullanımına ilişkin görüşlerini derinlemesine incelemektir. Araştırma karma araştırma desenlerinden biri olan açıklayıcı ardışık desenle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kütahya ili merkez ilçesine bağlı ortaokullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda 84 sosyal bilgiler öğretmenine“yapay zekâya yönelik genel tutum ölçeği”uygulanarak nicel veriler toplanmış, nitel boyutunda ise ölçek uygulaması yapılan 15 sosyal bilgiler öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek nitel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik ve non-parametrik testlerden biri olan Mann-Whitney U Testi, nitel verilerin analizinde tümevarımsal analiz kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin yapay zekâ uygulamalarına ilişkin pozitif tutuma sahip olduğu, bununla beraber yapay zekâ uygulamalarına karşı olmadıkları ancak negatif tutum ve kaygılara da sahip olduğu tespit edilmiş olup bu durumun pozitif tutumun önüne geçmediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada öğretmen görüşleri doğrultusunda yapay zekâ uygulamalarının öğretim sürecini destekleyen bir araç olarak kullanılabileceği; ancak bunun etik, pedagojik ve teknolojik altyapı açısından desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It can be stated that social studies, whose main purpose is to raise citizens who are active in social life, is a course that provides students with knowledge and skills about their duties and responsibilities in the digital environment. With the recent technological developments, artificial intelligence systems used in many fields can also be used effectively in social studies lessons. The main purpose of this research is to determine the attitudes of social studies teachers towards artificial intelligence and to examine their views on the use of artificial intelligence in social studies lessons in depth. The research was carried out with an explanatory sequential design, which is one of the mixed research designs. The participants of the research consist of social studies teachers working in secondary schools in the central district of Kütahya province in the 2024-2025 academic year. In the quantitative dimension of the research, quantitative data were collected by applying the“general attitude scale towards artificial intelligence”to 84 social studies teachers, and in the qualitative dimension, qualitative data were collected by conducting semi-structured interviews with 15 social studies teachers to whom the scale was applied. Mann-Whitney U Test, one of the descriptive statistics and non-parametric tests, was used in the analysis of quantitative data, and inductive analysis was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was determined that social studies teachers had a positive attitude towards artificial intelligence applications, however, they were not against artificial intelligence applications, but they also had negative attitudes and concerns, and it was concluded that this situation did not prevent the positive attitude. In the research, it was determined that artificial intelligence applications can be used as a tool to support the teaching process in line with the opinions of teachers; however, it has been concluded that this should be supported in terms of ethical, pedagogical and technological infrastructure.