Seramik buluntuları doğrultusunda VI. yüzyılın II. yarısında Batı Anadolu
Western Anatolia in the second half of the sixth century with pottery finds
- Tez No: 102095
- Danışmanlar: PROF.DR. TOMRİS BAKIR AKBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
TÜRKÇE ÖZET İ. Ö. 546 yılında Perelerin önce Sardes, daha sonra da bütün Batı Anadolu Yunan kentlerini tek tek hakimiyeti altına almasıyla Batı Anadolu' da bir değişim süreci başlamıştır. Perelerin Lydia devletini yıkmalanyla başlayan bu süreçte, değişimin en açık şekilde görüldüğü alan ticari etkinliklerdir. Pers hakimiyeti altına girdikten sonra bu kentler hem fiziksek olarak hem de ekonomik olarak küçülmüşlerdir. Ayrıca üretim alanında da bir düşüş gözlenmektedir. Bu durum sanatsal faaliyetlerde de etkili olmuştur. Siyasi ve ekonomik bağımlılık bir süre sonra etkisini diğer alanlarda da göstermeye başlamıştır. Bu etkilenme sonucu sanat alanında doğulu etkiler taşıyan sanat eserleri ortaya çıkmıştır. Kültürel alanda öncü durumunda olan Batı Anadolu Yunan kentlerinde bu tarihten sonra bir gerileme gözlenmektedir. Bunun yanı sıra Perelerin ticari alandaki deneyimsizlikleri hakimiyetleri altına aldıkları kentlerde, sınırlı da olsa ticari faaliyetlerin devam etmesine neden olmuştur. Ancak Batı Anadolu Yunan kentleri bu tarihten sonra hiçbir zaman eski parlak ticari yaşamlarım sürememişlerdir. Ayrıca bu ekonomik ve siyasi bağımlılık kentlerin yapılanma ve sanatsal faaliyetlerini en aza indirgemiş, İ. Ö. 5. yüzyılın içlerinde hemen hemen durdurmuştur. T45. fÛKSE^^"-] KüISİ MTfc sv..,1. |]??Mf7 85
Özet (Çeviri)
ingilizce abstract There was a beginning of a process of change in Western Anatolia after the seize Eastern Greek cities following the sack of Sardis by Persians in 546 B. C. After the destruction of the Lydian Kingdom by Persians, the obvious change is attested in trade activities. The cities under control of Persians, lost their previous powers both physically and economicaly. Also a reduction in the manufacturing of products is seen in this period. This situation was also influencial in arts. The political and economical dependence began to effect other fields. As a result of this effection, works of art with Eastern influences is seen. The pioneer Eastern Greek cities, after this date began to draw back in cultural and trade activities. In addition to this, the inexperienced Persians in trade did not effect the trade activities under their control. However, the Eastern Greek cities never continued their prosperous trade life since then. The economical and political dependence of the cities reduced the structural and art activities to minimum and almost stopped it within the 5th century B. C. 86