1990'lı yıllarda Amerikan bilim kurgu sinemasındaki muhafazakar değerler
Conservative values in American science fiction cinema in the 1990's
- Tez No: 102096
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): (TÜBİTAK/TURDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.)“l990'lı Yıllarda Amerikan Bilim Kurgu Sinemasındaki Muhafazakâr Değerler”başlığını taşıyan bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. I.Bölümde muhafazakârlık, muhafazakârlığın tarihi ve Amerikan muhafazakârlığı işlenmiştir. Geleneksel toplumlardan modern toplumlara geçişte yaşanan değişimler belirlenerek, altı ana muhafazakâr değer saptanmıştır. Muhafazakâr değerler din, aile, feminist karşıtı hareket, ırkçılık, bireycilik ve Amerikan kimliği olarak bulunmuştur. Muhafazakâr ideolojiye göre, toplumun düzeninin ve istikrarının sağlanması ve korunması için; din ve geleneklerin korunması, geleneksel bağların sürekliliği için geleneksel ailenin desteklenmesi, dolayısıyla kadınların feminist hareketinin engellenerek, kadınların eril tahakküm altında kalmalarını sağlamak amacıyla cinsiyetçi ideolojiye zemin hazırlanması, WASP ve erkek olmayanların tümüne karşı ırkçılık uygulanması, bireyciliğin desteklenmesi ve Amerikan kimliğine bağlı olarak Amerikan toplumunun şiddete ve milliyetçiliğe dayanan yapısının tüm dünyaya empoze edilmesi gerektiği düşünülür. II.Bölümde Amerikan Bilim Kurgu Sinemasının özellikleri, tarihçesi, konulan ve içerdiği muhafazakâr yapısı ele alınmıştır. Böylece, Amerikan Bilim Kurgu sineması hakkında genel bir bilgi sunulmuştur. III.Bölümde daha önce saptanan altı ana muhafazakâr değer, 1990'lı yıllar arasından seçilen örnek beş Bilim Kurgu Filminde araştırılmıştır. Bu filmler Stargate, The Fifth Element, Contact, Matrix ve Star Wars Episode l The Phantom Menace'dir. Araştırmada içerik analizi yöntem ve tekniği kullanılmıştır. Sonuçlar, modernleşme kuramı çerçevesinde yorumlanmıştır. Tezin ek bölümünde, incelenen beş Amerikan Bilim Kurgu Filmi hakkında daha geniş bir bilgi verilmiştir. Sonuçta, Amerikan ideolojisine bağlı olarak Amerikan muhafazakârlığının sürekliliği, korunması ve yayılması için Amerikan Bilim Kurgu filmlerinin bir araç olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
/ İNGİLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): This thesis titled“Conservative Values in American Science Fiction Cinema in The 1990's”consits of three parts., in the first section conservatism, histoıy of conservatism and American T conservatism are dealt with. Six basic conservative values have been established, f determining the changes experienced during the transition from a traditional society to a modem öne. Conservative values were found as religion, family, anti-feminist moverrient, racism, individualism and American identy. According to conservatist ideology, to provide and protect order and stability in a society, it was considered extremely important to protect religion and traditions, to support traditional family for the sake of preserving traditional ties, and therefore to lay the foundations of a sexist ideology for the purpose of putting women under male domination by preventing feminist movements of women, to exercise racism against everyone who f, are not WASP and male, to support individualism and to impose on the whole.(.iıyofld the structure of the American society based on violence and nationalism.*.;,*.-,v'“'.”associated with the American identiy. ;.',;,in the second section characteristics, history, subject of the American Science Fiction Cinema and the conservative structure that is üıcluded were dealt with. Therefore, general knowledge about the American Science Fiction Cinema has been presented. in the third section six basic conservative values determined before were investigated in five science fiction fihns chosen among the ones belonging to the 1990's. These films are Stargate, The Fifth Element, Contact, Matrix and Star Wars Episode l The Phantom Menace. in this study the content analysis method and technique were utilized. Results were interpreted by the modemism teory. More general knowledge about five American Science Fiction Film examined have been given in the prefix section of the thesis. Consequently, it was established that American Science Fiction Films are being used as a means of continuation, protection and spreading of American Conservatism related to American ideology. tefflEEIGGIHTİM KUF^ X BÖ&liM^'i'^Yü.ı tâ*-.-'..-*'***'