Görsel sanatlar dersi için hazırlanmış disiplinler arası dersplanlarına yönelik öğretmen görüşleri
The opinions of teachers on interdisciplinary lesson plans prepared for visual arts classes
- Tez No: 1020960
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, görsel sanatlar dersi için hazırlanan disiplinler arası ders planlarına yönelik öğretmen görüşlerini belirlemektir. Günümüz eğitim anlayışında, öğrencilerin farklı disiplinler arasında ilişki kurabilen, yaratıcı ve eleştirel düşünebilen bireyler olarak yetiştirilmesi önemli bir hedef olarak görülmektedir. Bu doğrultuda disiplinler arası yaklaşım, farklı öğrenme alanlarının anlamlı biçimde ilişkilendirilmesine ve öğrenme süreçlerinin bütüncül bir yapı içerisinde ele alınmasına katkı sağlamaktadır. Araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı Görsel Sanatlar Öğretim Programı temel alınarak hazırlanan disiplinler arası ders planlarının uygulanabilirliği, öğrencilere sağlayabileceği katkılar, uygulama sürecinde karşılaşılabilecek sınırlılıklar ve planların geliştirilmesine ilişkin öğretmen önerileri incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı doğrultusunda yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 30 görsel sanatlar öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan disiplinler arası dört ders planı öğretmenlere sunulmuştur. Araştırmanın verileri, yedi açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze ve çevrim içi gerçekleştirilen görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Öğretmenlerin görüşme formunda yer alan sorulara verdikleri yanıtlar yazılı olarak alınmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış; veriler kodlanmış, temalar oluşturulmuş ve bulgular sistematik biçimde düzenlenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenler, hazırlanan disiplinler arası ders planlarını genel olarak uygulanabilir, öğrenci düzeyine uygun ve öğrenme sürecini destekleyici bulmuşlardır. Öğretmenler, bu planların öğrencilerin farklı disiplinler arasında ilişki kurmalarını, günlük yaşamla bağlantı oluşturmalarını, öğrenme sürecine etkin biçimde katılmalarını ve yaratıcılık, iş birliği, iletişim, motivasyon ve problem çözme gibi becerilerinin gelişimini destekleyebileceğini belirtmişlerdir. Ayrıca etkinliklerin öğrencilerin derse yönelik ilgi ve meraklarını artırabileceği ifade edilmiştir. Bununla birlikte ders süresinin yetersizliği, materyal desteği, sınıf mevcudu ve uygulama koşullarına ilişkin bazı sınırlılıkların süreci etkileyebileceği belirtilmiştir. Öğretmenler, disiplinler arası ders planlarının daha etkili uygulanabilmesi için dijital araçlardan yararlanılması, etkinlik örneklerinin çeşitlendirilmesi, farklı branş öğretmenleriyle iş birliği yapılması ve uygulama sürelerinin artırılması yönünde önerilerde bulunmuşlardır. Genel olarak disiplinler arası yaklaşımın görsel sanatlar öğretimini zenginleştirebileceği ve öğrencilerin çok yönlü gelişimlerine katkı sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine teachers' views on interdisciplinary lesson plans prepared for the visual arts course. In contemporary education, educating students as individuals who can establish relationships among different disciplines and think creatively and critically is regarded as an important objective. In this respect, the interdisciplinary approach contributes to the meaningful integration of different learning areas and to addressing learning processes within a holistic structure. The study examined the applicability of interdisciplinary lesson plans prepared in accordance with the Ministry of National Education Visual Arts Curriculum, their potential contributions to students, the possible limitations that may be encountered during the implementation process, and teachers' suggestions for improving these lesson plans. The study was conducted using a qualitative research approach. The study group consisted of 30 visual arts teachers who worked across Türkiye during the 2024–2025 academic year and were selected through purposive sampling. During the data collection process, four interdisciplinary lesson plans prepared by the researcher were presented to the teachers. The data were collected through face-to-face and online interviews using a semi-structured interview form consisting of seven open-ended questions. The teachers' responses to the questions in the interview form were collected in writing. Content analysis was used to analyze the data; the data were coded, themes were developed, and the findings were systematically organized. According to the findings, the teachers generally considered the interdisciplinary lesson plans to be applicable, appropriate for students' levels, and supportive of the learning process. They stated that these plans could help students establish relationships among different disciplines, make connections with daily life, participate actively in the learning process, and develop skills such as creativity, collaboration, communication, motivation, and problem-solving. It was also stated that the activities could increase students' interest in and curiosity about the course. However, certain limitations related to insufficient lesson time, material support, class size, and implementation conditions were reported as factors that could affect the process. The teachers suggested using digital tools, diversifying activity examples, collaborating with teachers from different subject areas, and increasing the time allocated to the activities to ensure the more effective implementation of interdisciplinary lesson plans. Overall, it was concluded that the interdisciplinary approach could enrich visual arts teaching and contribute to students' multidimensional development.