Programlanabilir lojik kontroller (PLC) tabanlı 2 eksen laboratuvar aşınma cihazının tasarımı, sonlu elemanlar yöntemi analizi ve üretimi
Design, finite element method analysis and manufacturing of 2 axis laboratory wear machine based on programmable logi̇c controls (PLC)
  1. Tez No: 1020965
  2. Yazar: İBRAHİM ELEBEYD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFE ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması; biyomalzemelerin maruz kaldığı gerçek hayattaki durumları laboratuvar ortamında simüle etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez kapsamında, Programlanabilir Lojik Kontroller (PLC) tabanlı kontrol ünitesine sahip iki eksen hareketli aşınma cihazının tasarımı, sonlu elemanlar analizi ve üretiminin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Tasarım, analiz ve test süreci genel anlamda, cihazın tasarlanması, sonlu elemanlar yöntemi ile (ANSYS) analiz edilmesi, cihazın üretilmesi ve birleştirilmesi (SOLIDCAM) ve son olarak uluslararası standartlara göre cihazın kalibre edilmesi olarak özetlenebilir. Bu cihazın, biyomalzemelerin yaşam ve performans testlerine olanak tanıyarak klinik tedavi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olması beklenmektedir. Böylece biyomalzemelerin canlı organizmalarda önceden nasıl davranacağı öngörülebilecektir. Bu araştırma, biyomalzemelerin aşınma özellikleri üzerine ayrıntılı bir inceleme yaparak gelecekteki biyomedikal mühendislik ve malzeme bilimi çalışmalarının teşvik edilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to simulate real-life conditions to which biomaterials are subjected in a laboratory environment. Within the scope of this thesis, the design, finite element analysis, and fabrication of a two-axis motion wear testing device with a Programmable Logic Controller (PLC) based control unit are aimed for. The design, analysis, and testing process can be summarized as follows: designing the device, analyzing it using the finite element method (ANSYS), fabricating and assembling the device (SOLIDCAM), and finally, calibrating the device according to international standards. This device is expected to assist in the development of clinical treatment strategies by enabling survival and performance testing of biomaterials. Thus, it will be possible to predict how biomaterials will behave in living organisms. This research aims to contribute to the promotion of future biomedical engineering and materials science studies by conducting a detailed examination of the wear properties of biomaterials.