Comparative phonological analysis of native English speakers across different countries
Anadili İngilizce olan farklı ülkelerden yerli konuşmacıların karşılaştırmalı fonolojik analizi
  1. Tez No: 1020966
  2. Yazar: AKSA UMAY KANŞIRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
Özet
En yaygın konuşulan dillerden biri olan İngilizce ve aksanları, araştırmacılar tarafından onlarca yıldır incelenmektedir. Birikmiş bu yazına ek olarak, bu çalışma ana dili İngilizce olan farklı ülkelerden yerli konuşmacıların karşılaştırmalı bir fonolojik çözümlemesini akustik formant analizi yoluyla sunmaktadır. Amerikan İngilizcesi, Kanada İngilizcesi, İngiliz İngilizcesi, Kuzey İrlanda İngilizcesi, İrlanda İngilizcesi, İskoç İngilizcesi, Avustralya İngilizcesi ve Yeni Zelanda İngilizcesi olmak üzere sekiz İngilizce aksanına odaklanan analiz; /r/, /e/, /ɛ/, /w/ ve /j/ fonemlerindeki aksanlar arası varyasyonu incelemektedir. Sosyofonetik bir çerçeveye dayanan bu çalışma, fonolojik özellikleri nicel akustik analizle bütünleştirmektedir. Konuşma verileri Speech Accent Archive'dan elde edilmiş, formant frekansları (F1-F4) Praat yazılımı kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen ölçümler; seçilen aksanlar arasında rotiklik, ünlü niteliği ve yarı ünlülerin gerçekleşimi bakımından sistematik farklılıkları, ayrıca fonolojik konum ve konuşmacı cinsiyetinin olası etkilerini ortaya koymak amacıyla analiz edilmiştir. Bulgular, özellikle /r/ foneminin F3 düşüşü yoluyla gerçekleşiminde ve orta ön ünlü /e/'in aksanlar arasında farklılaşan üretiminde aksana özgü örüntülerin gözlemlenebilir olduğunu göstermektedir. Bazı fonemler görece bir kararlılık sergilerken, diğerleri anlamlı düzeyde aksanlar arası varyasyon göstermekte; bu durum, aksansal farklılıkların hem akustik olarak ölçülebilir hem de toplumsal betimlemelere bağlı olduğunu desteklemektedir. Birden fazla fonolojik özelliği geniş bir İngilizce aksan yelpazesi üzerinden inceleyen bu çalışma, aksan varyasyonu üzerine yapılan sosyofonetik araştırmalara katkı sağlamakta ve fonolojik kuram, aksan sınıflandırması ve konuşma tanıma teknolojileri gibi uygulamalı alanlar için deneysel veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As one of the most extensively spoken languages, researchers have studied English and its accents for decades. In addition to this cumulative literature, this research presents a comparative phonological analysis of native English speakers from different Anglophone countries through acoustic formant analysis. Focusing on eight English accents: General American, Standard Canadian English, Received Pronunciation, Northern Irish English, Standard Irish English, Standard Scottish English, General Australian English, and New Zealand English; the analysis examines cross-accent variation in the phonemes /r/, /e/, /ɛ/, /w/, and /j/. Grounded on a sociophonetic framework, this study integrated phonological aspects with quantitative acoustic analysis. The speech data was obtained from the Speech Accent Archive, and formant frequencies (F1-F4) were measured utilizing the software Praat. These measurements were analyzed to define systematic differences in rhoticity, vowel quality, and semivowel realization across chosen accents, as well as potential influences of phonological position and speaker sex. The findings reveal that accent-specific patterns are observable in formant resonances, particularly in the rhotic /r/ realization through F3-lowering and in the divergent realization of the mid-front vowel /e/ across accents. While some phonemes exhibit stability comparatively, others demonstrate significant cross-accent variation, which supports the claim that accentual differences are both acoustically measurable and conditional to social descriptions. By examining multiple phonological features across a wide range of English accents, the study contributes to sociophonetic research on accent variation, and it provides empirical data relevant to phonological theory, accent classification, and applied fields such as speech recognition technologies.