Programlanabilir lojik kontrol (PLC) tabanlı sulama otomasyon sistemi ile sulanan comice armut (Pyrus communis L.) çeşidi su-verim ilişkisinin ve bitki su stres indeksinin (CWSI) belirlenmesi
Determination of water-yield relationship and crop water stress index (CWSI) of comice pear (Pyrus communis L.) variety irrigated by the irrigation automation system based on programmable logic controller
- Tez No: 482283
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN, YRD. DOÇ. DR. ALİ BEYHAN UÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, Programlanabilir Lojik Kontrol (PLC) tabanlı otomasyon sistemi ile sulanan comice armut (Pyrus communis L.) çeşidi su-verim ilişkisini ve bitki su stres indeksini belirlemektir. Sulama konuları, A sınıfı buharlaşma kabından yaklaşık 35 mm ve üzerindeki buharlaşmanın %120'sinin (I120), %100'ünün (I100), %80'inin (I80), %60'ının (I60) ve %40'ının (I40) verilen 5 sulama konularından oluşturulmuş ve tesadüf bloklar deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme parsellerine sulama suyu, PLC tabanlı sulama otomasyon sistemi ile uygulanmıştır. Toprak nem içeriği, toprak profilinin 90 cm'lik derinliğinde 30 cm'lik katmanlar halinde kapasitif algılayıcılarla ölçülmüştür. Sulama konularında bitki su stres indeksi (CWSI), ampirik yöntemle hesaplanmıştır. Sulama otomasyon sistemi ile sulama mevsimi içerisinde buharlaşma kabından toplam 1104 mm buharlaşma ölçülmüştür. Bu sistem, Quince ayva anacı üzerine aşılı Comice armut çeşidi sulama sezonunda 27 kez sulanmıştır. Sulama aralığı, sulama sezonunda 3-12 gün arasında değişmiştir. Her sulamada I120, I100, I80, I60 ve I40 sulama konularına verilen su miktarı sırasıyla 40-62, 33-52, 26-42, 20-31 ve 13-21 mm arasında değişmiştir. ET miktarı, sulama konularında sırasıyla 1287, 1046, 869, 669 ve 527 mm olarak bulunmuştur. Sulama konularından alınan ortalama verim sırasıyla 4.1, 3.4, 3.4, 3.0 ve 2.6 kg ağaç-1'dır. Ağaç başına meyve verim ile sulama suyu ve su tüketimi arasında sırasıyla Y=-0.001I+1.892 ve Y=0.001ET+1.769 şeklinde fonksiyonlar saptanmıştır. Verim etmeni (ky) değeri ise 0.60 olarak saptanmıştır. Sulama konularında ortalama CWSI sırasıyla 0.275, 0.296, 0.311, 0.302 ve 0.356 olarak belirlenmiştir. Kısıntı miktarı arttıkça CWSI artmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to determine of water-yield relationship and crop water stress index of comice pear (Pyrus communis L.) variety irrigated by automation system based on Programmable Logic Controller (PLC). Irrigation treatments consisted of five different irrigation levels as 120% (I120), 100% (I100), 80% (I80), 60% (I60) and 40% (I40) of the pan evaporation of about 35 mm and above, and was carried out in 3 replications according to the design of random blocks. Irrigation water was applied to parcels by based PLC irrigation automation system. Soil moisture was measured by capacitive sensor in layers of 30 cm at depth of 90 cm of soil profile. Crop water stress index (CWSI) was calculated empirically for irrigation treatments. The irrigation automation system measured 1104 mm of total evaporation from the Class A Pan during the irrigation season. Irrigation automation system irrigated Comice pear variety 27 times during irrigation season. The irrigation interval ranged from 3 to 12 days. The amount of water given to the irrigation parcels of I120, I100, I80, I60 and I40 in each irrigation were 40-62, 33-52, 26-42, 20-31 and 13-21 mm, respectively. The amount of ET in irrigation parcels were found to be 1287, 1046, 869, 669 and 527 mm, respectively. The mean fruit yields from irrigation treatments are 4.1, 3.4, 3.4, 3.0 and 2.6 kg per tree, respectively. Relationships between fruit yield per tree and irrigation water and water consumption were found as Y=-0.001xI+1.892 and Y=0.001xET+1.769, respectively. The yield response factor (ky) was 0.60. In the irrigation treatments, mean CWSI's were determined as 0.275, 0.296, 0.311, 0.302 and 0.356. CWSI also increased as deficit irrigation level increased.