Hisse senedi piyasalarında anomaliler: Haftanın günleri etkisinin tespiti
Anomalies in stock markets: Determination of the day-ofa-week effect
  1. Tez No: 1020964
  2. Yazar: NURSEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yatırımcı davranışlarını açıklamaya yönelik literatürde çeşitli teoriler bulunmaktadır. Bu teoriler arasında, yatırımcıların rasyonel kararlar aldığını varsayan Beklenen Fayda Teorisi, Markowitz'in Portföy Teorisi, Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli (CAPM) ve Etkin Piyasa Hipotezi (EMH) öne çıkmaktadır. Ancak Kahneman ve Tversky'nin 1979 yılında gerçekleştirdikleri çalışmada, yatırımcıların karar alma süreçlerinde her zaman rasyonel davranmadıkları, bilişsel önyargılar ve psikolojik etkenlerden etkilendikleri ortaya konulmuştur. Bu çerçevede geliştirilen Beklenti Teorisi (Prospect Theory), bireylerin risk algılarının ve karar alma biçimlerinin, klasik teorilerin öngördüğü şekilde tutarlı ve mantıklı olmayabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, literatürde söz konusu varsayımlarla örtüşmeyen önemli sayıda araştırmaya rastlanmaktadır. Bu çalışmalarda, teorinin öngörüleriyle açıklanamayan ve 'anomali' olarak nitelendirilen bulgular temel alınarak çeşitli yatırım stratejileri geliştirilmiş; bu stratejiler aracılığıyla piyasa ortalamasının üzerinde getiri elde edilip edilemeyeceği analiz edilmiştir. Bu tezin amacı benzer bir şekilde; 01.01.2014 ve 31.12.2024 tarihleri arası Borsa İstanbul BIST30 ve BIST100 hisse senetleri getiri endekslerinde haftanın günü anomalisinin gözlemlenip gözlemlenmediğini araştırmaktır. Çalışmada haftanın günü etkisi GARCH, EGARCH ve FIGARCH modelleri ile test edilmiştir. Farklı model sonuçları birbirini destekler nitelikte olup, BIST30 ve BIST100 hisse senedi getiri endekslerinde Pazartesi ve Perşembe günlerinde istatiksel olarak anlamlı getiri farklılıkları görülmüştür, elde edilen sonuçlar doğrultusunda haftanın günü anomalisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The literature on explaining investor behavior contains various theories. Among these theories, the Expected Utility Theory, which assumes that investors make rational decisions, Markowitz's Portfolio Theory, the Capital Asset Pricing Model (CAPM), and the Efficient Market Hypothesis (EMH) stand out. However, Kahneman and Tversky's 1979 study revealed that investors do not always behave rationally in their decisionmaking processes and are influenced by cognitive biases and psychological factors. The Prospect Theory developed within this framework showed that individuals' risk perceptions and decision-making patterns may not be consistent and logical as predicted by classical theories. However, a significant number of studies in the literature contradict these assumptions. In these studies, various investment strategies were developed based on findings that could not be explained by the theory's predictions and were characterized as 'anomalies'; these strategies were analyzed to determine whether they could generate returns above the market average. Similarly, the purpose of this thesis is to investigate whether a day-of-the-week anomaly is observed in the Borsa Istanbul BIST30 and BIST100 stock return indices between January 1, 2014, and December 31, 2024. In this study, the day-of-the-week effect was tested using the GARCH, EGARCH, and FIGARCH methods. The results from the different models are consistent with one another; statistically significant differences in returns were observed on Mondays and Thursdays in the BIST30 and BIST100 stock return indices. Based on these findings, a day-of-the-week anomaly was identified.