İskemik sıçan deri flebi modelinde TNF-alfa etkisinin araştırılması
- Tez No: 1020970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİÇER, DOÇ. DR. ERSİN GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, iskemik sıçan deri flebi modelinde iskemi–reperfüzyon (İ/R) hasarının TNF-alfa aracılı inflamatuar yanıt ve anjiyogenez üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve TNF-alfa inhibitörü olan adalimumabın bu süreçteki rolünü ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada sıçanlar, bir saat ve dört saat iskemi sürelerine göre kontrol ve adalimumab uygulanan gruplara ayrıldı. Reperfüzyon sonrası flep dokularından elde edilen örnekler histopatolojik olarak incelendi. İnflamatuar yanıtın değerlendirilmesi amacıyla TNF-alfa, anjiyogenik yanıtın değerlendirilmesi amacıyla VEGF için immünohistokimyasal boyamalar yapıldı. Elde edilen skorlar istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: İskemi süresinin uzamasıyla birlikte TNF-alfa düzeylerinin anlamlı şekilde arttığı ve histopatolojik olarak daha ağır doku hasarının geliştiği saptandı. Dört saat iskemi uygulanan kontrol grubunda TNF-alfa ekspresyonu en yüksek düzeyde izlenirken, yaygın nekroz ve yoğun inflamatuar hücre infiltrasyonu dikkati çekti. Adalimumab uygulanan gruplarda TNF-alfa düzeylerinde azalma eğilimi ve histopatolojik hasarda kısmi iyileşme gözlendi. Bu etkinin bir saatlik iskemi grubunda istatistiksel olarak anlamlı olduğu, dört saatlik iskemi grubunda ise inflamatuar yanıtın tamamen baskılanamadığı görüldü. VEGF ekspresyonu, erken dönemde adalimumab uygulanan grupta artış gösterirken, ağır iskemi koşullarında kontrol grubunda belirgin şekilde azaldı. SONUÇ: Bu çalışma, iskemik deri fleplerinde iskemi süresinin TNF-alfa düzeyleri ve doku hasarının şiddeti üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Adalimumab, özellikle erken dönem iskemi koşullarında inflamatuar yanıtı baskılayarak ve anjiyogenik yanıtı destekleyerek doku bütünlüğünün korunmasına katkı sağlayabilmektedir. Ancak ağır iskemi koşullarında tek başına yeterli olmayabileceği ve farklı doz, zamanlama veya kombine tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of ischemia–reperfusion (I/R) injury on TNF- alfa–mediated inflammatory response and angiogenesis in an ischemic rat skin flap model, and to investigate the role of the TNF-alfa inhibitor adalimumab in this process. MATERIALS AND METHODS: Rats were divided into control and adalimumab-treated groups according to ischemia durations of one hour and four hours. Following reperfusion, flap tissue samples were examined histopathologically. Immunohistochemical staining for TNF-alfa was performed to assess inflammatory response, and VEGF staining was used to evaluate angiogenic activity. The obtained scores were statistically analyzed. RESULTS: Prolonged ischemia resulted in significantly increased TNF-alfa expression and more severe histopathological tissue damage. The four-hour ischemia control group demonstrated the highest TNF-alfa levels, accompanied by extensive necrosis and marked inflammatory cell infiltration. In adalimumab-treated groups, a reduction in TNF-alfa expression and partial histopathological improvement were observed. This effect was statistically significant in the one-hour ischemia group, whereas in the four-hour ischemia group, inflammatory response could not be completely suppressed. VEGF expression was increased in the early ischemia adalimumab group, while it was decreased and irregular in the prolonged ischemia control group. CONCLUSION: The findings indicate that ischemia duration is a dominant factor determining TNF-alfa levels and the severity of tissue injury in ischemic skin flaps. Adalimumab may contribute to the preservation of tissue integrity by limiting inflammatory response and supporting angiogenesis, particularly under early ischemic conditions. However, under severe ischemia, TNF-alfa blockade alone may be insufficient, and alternative dosing strategies or combination therapies should be further investigated.