Kırklareli üniversitesi öğrencilerinde Demodex spp. yaygınlığı ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi: Hijyen alışkanlıkları ve cep telefonu mikrobiyal yükü
Evaluation of factors associated with the prevalence of Demodex spp. in students of Kırklareli University: Hygiene habits and mobile phone microbial load
- Tez No: 1021041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN KUYUCUKLU KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Demodex spp., insan derisinin pilosebase ünitelerinde yaşayan ve çeşitli dermatolojik hastalıkların patogenezinde rol oynadığı düşünülen mikroskobik ektoparazitler olup, prevalansları demografik özellikler, hijyen alışkanlıkları ve çevresel faktörlerden etkilenebilmektedir. Bu çalışma, Kırklareli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde Demodex spp. yaygınlığını belirlemek ve enfestasyonla ilişkili olası faktörleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Demodex spp. pozitifliği ile ilişkili, kişisel hijyen davranışları ile cep telefonu hijyen davranışlarını değerlendirmeye yönelik ölçeklerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte planlanan araştırmaya 2025–2026 eğitim-öğretim yılında 302 gönüllü öğrenci dahil edilmiştir. Demodex spp. pozitifliği tanısı Standart Yüzeyel Deri Biyopsisi (SYDB) yöntemiyle konulmuş, cep telefonu yüzeylerindeki mikrobiyal yük sürüntü-kültür yöntemi ve koloni sayımı ile belirlenmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özellikler, kişisel hijyen alışkanlıkları, cilt özellikleri, kozmetik kullanımı ve cep telefonu kullanım davranışlarını içeren yapılandırılmış anket uygulanmıştır. Çalışmada Demodex spp. prevalansı %15,2 (n=46) olarak saptanmış olup pozitif vakaların %71,7'sinde D. folliculorum, %8,7'sinde D. brevis ve %19,6'sında karma enfestasyon belirlenmiştir. Pozitif vakaların büyük çoğunluğunda D. folliculorum tespit edilmiştir. Demodex pozitifliği ile cinsiyet, yaş, öğrenim görülen bölüm ve barınma türü arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Cep telefonu yüzeylerinin tamamında mikrobiyal kontaminasyon saptanmış, Demodex pozitif bireylerde cep telefonu mikrobiyal yükünün anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Ayrıca akar yoğunluğu ile cep telefonu mikrobiyal yükü arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı korelasyon bulunmuştur. Kişisel hijyen davranış puanları ve cep telefonu hijyen davranış puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Kozmetik kullanımı, makyajın düzensiz temizlenmesi ve kılıfsız telefon kullanımı enfestasyonla ilişkili faktörler olarak belirlenmiştir. Bu konu ile ilgili ilk kez geliştirilen kişisel hijyen ve cep telefonu hijyen davranışları ölçeklerinin geçerli ve güvenilir ölçüm araçları olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak çalışma, üniversite öğrencilerinde Demodex spp. yaygınlığını ve ilişkili risk faktörleri ortaya koymuş; özellikle cep telefonu mikrobiyal yükü ile Demodex enfestasyonu arasındaki ilişkiye dikkat çekmiştir. Elde edilen bulgular, kişisel hijyen ve cep telefonu hijyeninin Demodex kontrolündeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Demodex spp. are microscopic ectoparasites inhabiting the pilosebaceous units of human skin and are considered to play a role in the pathogenesis of various dermatological disorders. Their prevalence may be influenced by demographic characteristics, hygiene habits, and environmental factors. This study was conducted to determine the prevalence of Demodex spp. among students of the Faculty of Medicine and the Faculty of Health Sciences at Kırklareli University and to evaluate factors potentially associated with infestation. In addition, the study aimed to develop scales for assessing personal hygiene behaviors and mobile phone hygiene behaviors in relation to Demodex spp. positivity. A total of 302 volunteer students participated in this cross-sectional study conducted during the 2025–2026 academic year. The diagnosis of Demodex spp. infestation was established using the Standardized Skin Surface Biopsy (SSSB) method, while microbial load on mobile phone surfaces was determined by the swab-culture method and colony counting technique. A structured questionnaire including sociodemographic characteristics, personal hygiene habits, skin characteristics, cosmetic use, and mobile phone usage behaviors was administered to all participants. The prevalence of Demodex spp. was found to be 15,2% (n=46). Among positive cases, D. folliculorum was detected in 71,7%, D. brevis in 8,7%, and mixed infestation in 19,6% of participants. No significant association was found between Demodex positivity and gender, age, faculty, or type of accommodation (p>0,05). Microbial contamination was detected on all mobile phone surfaces, and the microbial load was significantly higher among Demodex positive individuals than among Demodex-negative individuals (p<0,001). Furthermore, a moderate positive correlation was identified between mite density and mobile phone microbial load. No statistically significant differences were found between the groups in terms of personal hygiene behavior scores and mobile phone hygiene behavior scores (p>0,05). Cosmetic use, irregular makeup removal, and using a mobile phone without a protective case were identified as factors associated with infestation. The Personal Hygiene Behavior Scale and the Mobile Phone Hygiene Behavior Scale, developed for the first time within the scope of this study, were shown to be valid and reliable measurement tools. In conclusion, this study revealed the prevalence of Demodex spp. and associated risk factors among university students, highlighting the relationship between mobile phone microbial load and Demodex infestation. The findings emphasize the importance of personal hygiene and mobile phone hygiene in the control of Demodex infestation.