Sıçanlarda periferik iskemi/reperfüzyon zedelenmesine aracılık eden inflamatuvar yanıt ve oksidatif süreçlerine mTOR kompleks 2'nin katkısının araştırılması
Investigation of the role of the mTOR complex 2 in the inflammatory response and oxidative processes mediating peripheral ischemia/reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 1021042
  2. Yazar: AYŞE KARABÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ŞAHAN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, sıçanlarda oluşturulan periferik iskemi/reperfüzyon (İ/R) zedelenmesi sonucunda gelişen inflamatuvar yanıt ve oksidatif stres süreçlerinde, rapamisinin memelilerdeki hedefi (mammalian target of rapamycin; mTOR)'un komplekslerinden biri olan mTOR kompleks 2 (mTORK2)'nin katkısının olup olmadığı ve rictor/Akt (protein kinaz B; PKB)/ inhibitör κB kinaz α (inhibitory κB-α kinase; IKKα)/ inhibitör κB α (inhibitory κB α; IκB-α)/ nükleer faktör κB (nuclear factor κB; NF-κB sinyal yolu üzerinden düzenlenen proinflamatuvar sitokinler, oksidatif stres belirteçleri ve ilgili sinyal yolunda meydana gelen değişikliklerin ne yönde değiştiği, seçici mTORK2 inhibitörü JR-AB2-011 kullanılarak araştırıldı. Sıçanlar 5 gruba ayrıldı: (1) Kontrol grubu (2) İ/R grubu, (3) JR-AB2-011 grubu (1 mg/kg), (4) İ/R + JR-AB2-011 grubu (1 mg/kg), (5) Dimetilsülfoksit (DMSO) grubu (%0.5-5 DMSO; 4 ml/kg, i.p.). Kontrol grubundaki hayvanlara bir işlem uygulanmadı. JR-AB2-011 grubundaki hayvanlara ilaç uygulandı. İ/R grubundaki hayvanlarda iki arka ekstremiteye trochanter major seviyesinde elastik bant ile 4 saat süreyle turnike uygulanarak iskemi oluşturulup, ardından 4 saat reperfüzyon yapıldı. Reperfüzyondan 1 saat önce JR-AB2-011, İ/R protokolüne uygun şekilde uygulanarak mTORK2 inhibisyonu sağlandı. Deney sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek kan, böbrek ve gastroknemius kası dokuları alındı. Serum ve dokulaarda rictor, Akt, IKKα, IκB-α, NF-κB p65, TNF-α, IL-1β, matriks metalloproteinaz-9 (MMP9), gp91phox, p22phox, α-sarkomerik aktin ve β-aktin protein ekspresyonu ve/veya fosforilasyonları ile miyeloperoksidaz (MPO) düzeyleri ölçüldü. Süperoksit oluşumu dihidroetidyum (DHE) boyaması ile, hücresel lokalizasyon DAPI boyaması ile değerlendirildi. Periferik İ/R uygulaması ile dokularda mTORK2 etkinliğinde artma ve rictor, Akt, IKKα, IκB-α, NF-κB, TNF-α, IL-1β, MMP9, gp91phox, p22phox, protein ekspresyonu ve/veya fosforilasyonlarında MPO düzeylerinde artma gözlenmiştir. İ/R uygulamasıyla ile birlikte gözlenen bu değişiklikler mTORK2 inhibitörü JR-AB2-011 uygulamasıyla önlendiği gözlendi. Bulgularımız, sıçanlarda oluşturulan periferik İ/R modelinde hedef organ olan gastrokinemius kası ve uzak organ böbrekte gelişen inflamatuvar yanıt ve oksidatif stres süreçlerine bağlı olarak gelişen zedelenmede mTORK2'nin önemli bir katkısının olduğunu, mTORK2'nin spesifik inhibisyonunun bu süreçler üzerinde koruyucu etki oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated whether mTOR complex 2 (mTORK2) one of the complexes of the mammalian target of rapamycin (mTOR) contributes to the inflammatory response and oxidative stress processes that develop as a result of peripheral ischaemia/reperfusion (I/R) injury induced in rats. mTOR), and whether pro-inflammatory cytokines, oxidative stress markers and changes in the associated signalling pathway regulated via the Rictor/Akt (protein kinase B; PKB)/inhibitory κB kinase α (IKKα)/inhibitory κB α (IκB-α)/nuclear factor κB (nuclear factor κB; NF-κB) signalling pathway, were investigated using the selective mTORK2 inhibitor JR-AB2-011. Rats were divided into 5 groups: (1) Control group (2) I/R group, (3) JR-AB2-011 group (1 mg/kg), (4) I/R + JR-AB2-011 group (1 mg/kg), (5) Dimethyl sulphoxide (DMSO) group (0.5–5% DMSO; 4 ml/kg, i.p.). No procedures were performed on the animals in the control group. Only drug administration was performed on the animals in the JR-AB2-011 group. In the I/R group, ischaemia was induced by applying a tourniquet with an elastic band at the level of the greater trochanter on both hind limbs for 4 hours; reperfusion was then achieved by releasing the tourniquet, and this process was maintained for 4 hours. DMSO was used as the solvent for JR-AB2-011 and diluted with saline. One hour prior to reperfusion, JR-AB2-011 was administered in accordance with the I/R protocol to achieve mTORK2 inhibition. At the end of the experiment, the animals were sacrificed, and blood, kidney, and gastrocnemius muscle tissues were collected. In the obtained serum and tissue samples, the expression and/or phosphorylation of Rictor, Akt, IKKα, IκB-α, NF-κB p65, TNF-α, IL-1β, matrix metalloproteinase-9 (MMP9), gp91phox, p22phox, α-sarcomeric actin, and β-actin protein expression and/or phosphorylation, as well as myeloperoxidase (MPO) levels, were measured. Additionally, superoxide formation was assessed using dihydroetidium (DHE) staining, and cellular localization was evaluated using DAPI staining. Peripheral I/R treatment resulted in increased mTORK2 activity in tissues, accompanied by increased protein expression and/or phosphorylation of Rictor, Akt, IKKα, IκB-α, NF-κB, TNF-α, IL-1β, MMP9, gp91phox, and p22phox, as well as elevated MPO levels. These changes observed with I/R were prevented by the administration of the mTORK2 inhibitor JR-AB2-011. Our findings indicate that mTORK2 plays a significant role in the damage associated with inflammatory responses and oxidative stress processes developing in the target organ, the gastrocnemius muscle, and the distant organ, the kidney, in a peripheral I/R model established in rats, and that specific inhibition of mTORK2 exerts a protective effect on these processes.