Yüzme eğitimi alan bireylere uygulanan TRX ve ağırlık antrenmanlarının performans üzerine etkisi
The effect of TRX and weight training on performance in individuals undergoing swimming training
  1. Tez No: 1021052
  2. Yazar: BURAK İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Sporcularda performansı geliştirmek için birçok antrenman yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemler arasında, sporcuların kas kuvveti, patlayıcı güç ve su içerisinde itiş performansını geliştirmede direnç ve ağırlık antrenmanları önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı; yüzme eğitimi alan sporculara uygulanan TRX (Total Resistance Exercise) ve ağırlık antrenmanlarının performans üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu araştırmada örneklem büyüklüğünün yeterliliğini belirlemek amacıyla G*Power (v3.1.9.7) programı kullanılarak güç analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, TRX antrenman grubu (TAG, n=9) ve ağırlık antrenman grubu (AAG, n=9) olarak iki gruba ayrılmış ve düzenli olarak yüzme antrenmanı yapan 18 sporcu gönüllü oluşturmuştur. Sporculara 8 hafta süresince haftada 3 gün olmak üzere TRX içerikli direnç ve ağırlık antrenmanları uygulanmıştır. Uygulanan antrenman programları öncesinde ve sonrasında sporcuların bacak kuvveti, sırt kuvveti, dikey sıçrama, yatay sıçrama, El kavrama kuvveti ve maksimal kuvvet ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz öncesinde normallik analizi yapılmış, verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Grup içi ön test-son test karşılaştırması istatistiksel analizinde Paired Sample T testi, gruplar arası karşılaştırmada Repeated Measure Anova testi uygulanmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda, TAG'de ölçülen tüm değerlerde ön test-son test farklarının anlamlı derecede arttığı tespit edilmiştir. Aynı şekilde AAG' de de ölçülen tüm değerlerde ön test-son test farklarının anlamlı derecede arttığı tespit edilmiştir. TAG ve AAG ön test-son test farklarının karşılaştırmasında ise iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak; araştırmada uygulanan 8 haftalık TRX ve ağırlık antrenmanlarının sporcuların ölçülen bacak kuvveti, sırt kuvveti, dikey sıçrama, yatay sıçrama, el kavrama kuvveti ve maksimal kuvvet değerlerini artırdığı ancak tespit edilen bu artışların gruplar arasında anlamlı derecede farklılaşmadığı belirlenmiştir. Yüzme eğitimi alan bireylerde kuvvet performansını geliştirmek için ulaşılabilirliği ve pratik olması nedeni ile TRX aletinin, ağırlık aletlerinin yerine kullanılabileceği araştırma sonucunda söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Many training methods are used to improve performance in athletes. Among these methods, resistance and weight training play a significant role in helping athletes develop muscle strength, explosive power, and propulsion performance in water. Accordingly, the aim of this study is to examine the effects of TRX (Total Resistance Exercise) and weight training on the performance of athletes undergoing swimming training. In this study, a power analysis was conducted using the G*Power (v3.1.9.7) program to determine the adequacy of the sample size. The study group consisted of two groups: the TRX training group (TAG, n=9) and the weight training group (AAG, n=9), comprising 18 volunteer athletes who regularly participated in swimming training. The athletes underwent TRX-based resistance and weight training three days a week for 8 weeks. Before and after the training programs, measurements of leg strength, back strength, vertical jump, horizontal jump, handgrip strength, and maximal strength were taken. SPSS 22.0 software was used for the statistical analysis of the obtained data. A normality test was conducted prior to statistical analysis, and the data were found to follow a normal distribution. For the within-group pre-test/post-test comparison, the Paired Sample t-test was used, while the Repeated Measures ANOVA test was applied for between-group comparisons. The results of the statistical analysis revealed that the pre-test to post-test differences in all measured values were significantly increased in the TAG group. Similarly, in the AAG group, the pre-test to post-test differences in all measured values were also significantly increased. However, when comparing the pre-test to post-test differences between the TAG and AAG groups, no significant difference was found between the two groups. In conclusion, the 8-week TRX and weight training programs implemented in this study increased the athletes' measured leg strength, back strength, vertical jump, horizontal jump, handgrip strength, and maximal strength values; however, it was determined that these increases did not differ significantly between the groups. Based on the findings of this study, it can be concluded that the TRX equipment can be used as an alternative to weight training equipment to improve strength performance in individuals undergoing swimming training, due to its accessibility and practicality.