Glutensiz ve yüksek glutenli beslenme modelinin ovaryum ve uterus dokularına etkilerinin KISS1r ve KISS1 ekspresyonları üzerinden incelenmesi
Investigating the effects of gluten-free and high-gluten diet models on ovarian and uterine tissues via KISS1r and KISS1 expressions
  1. Tez No: 1021051
  2. Yazar: ÜLKÜ İREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE MERVE SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, diyet gluten içeriğindeki sapmaların ovaryum ve uterus dokuları üzerindeki yapısal ve moleküler etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla 18 erişkin dişi Wistar albino rat; Kontrol, Glutensiz Diyet ve Yüksek Glutenli Diyet olmak üzere üç gruba ayrıldı ve 60 gün süreyle ilgili diyet protokolleriyle beslendi. Deney sonunda ovaryum ve uterus dokuları; histopatolojik değerlendirme için Hematoksilen-Eozin boyama, KISS1/KISS1R protein ekspresyonunun belirlenmesi için immünohistokimyasal boyama ve KISS1/KISS1R gen ekspresyonunun değerlendirilmesi için RT-qPCR yöntemiyle incelendi. Gruplar arasında vücut ve organ ağırlıkları açısından anlamlı fark saptanmadı. Buna karşın, özellikle Glutensiz Diyet grubunda belirgin olmak üzere doku düzeyinde değişiklikler izlendi. Ovaryumda folikülogeneziste bozulma, oositlerde dejeneratif değişiklikler, vasküler bozukluklar ve atretik folikül sayısında artış gözlendi. Yüksek Glutenli Diyet grubunda ovaryumdaki histopatolojik değişiklikler daha sınırlı olup medullaya yakın alanlarda hafif konjesyonla sınırlı kaldı. Atretik folikül sayısı, Glutensiz Diyet (p<0,01) ve Yüksek Glutenli Diyet (p<0,05) gruplarında Kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti. Glutensiz Diyet grubunda ovaryal KISS1 immünreaktivitesi anlamlı düzeyde azalırken (p=0,0003), KISS1R ekspresyonundaki artış olası telafi edici bir yanıtı düşündürdü. Uterus dokusunda, Glutensiz Diyet grubunda lümen epitelinde disorganizasyon ve hücresel dejenerasyon; Yüksek Glutenli Diyet grubunda ise vasküler dilatasyon ve konjesyon izlendi. Uterin KISS1 ekspresyonu her iki deney grubunda azalırken, KISS1 protein ekspresyonundaki anlamlı azalma özellikle Yüksek Glutenli Diyet grubunda belirgindi (p=0,0003). Sonuç olarak, diyet gluten içeriğindeki sapmaların klinik belirti oluşturmaksızın dişi üreme dokularında yapısal ve KISS1/KISS1R sistemiyle ilişkili moleküler değişikliklere yol açabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate structural and molecular effects of dietary gluten imbalance on ovarian and uterine tissues. Eighteen adult female Wistar albino rats were divided into Control, Gluten-Free Diet, and High-Gluten Diet groups and fed the relevant diets for 60 days. At the end of the experiment, ovarian and uterine tissues were examined by Hematoxylin-Eosin staining for histopathology, immunohistochemistry for KISS1/KISS1R protein expression, and RT-qPCR for KISS1/KISS1R gene expression. No significant differences were detected among groups in body or organ weights. However, tissue-level alterations were observed, especially in the Gluten-Free Diet group. In the ovary, impaired folliculogenesis, oocyte degeneration, vascular abnormalities, and increased atretic follicle numbers were observed. In the High-Gluten Diet group, ovarian histopathological changes were limited to mild congestion near the medulla. Atretic follicle numbers were significantly higher in the Gluten-Free Diet (p<0.01) and High-Gluten Diet (p<0.05) groups than in the Control group. In the Gluten-Free Diet group, ovarian KISS1 immunoreactivity decreased significantly (p=0.0003), whereas increased KISS1R expression suggested a possible compensatory response. In uterine tissue, luminal epithelial disorganization and cellular degeneration were observed in the Gluten-Free Diet group, while vascular dilatation and congestion were observed in the High-Gluten Diet group. Uterine KISS1 expression decreased in both experimental groups, with significant reduction in KISS1 protein expression being particularly evident in the High-Gluten Diet group (p=0.0003). In conclusion, dietary gluten imbalance may cause structural and KISS1/KISS1R-related molecular alterations in female reproductive tissues without clinical signs.