12 haftalık core antrenmanlarının kol ve bacak kuvveti ile serbest ve sırtüstü stil yüzme performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of 12-week core training on arm and leg strength and freestyle and backstroke swimming performance
- Tez No: 833682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI BAYRAM TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, 9-11 yaş aralığında olan erkek yüzücülerde core antrenmanının serbest stil (50m, 100 m, 200m) ve sırtüstü stil (50m, 100m, 200m) yüzme mesafeleri üzerine etki edip etmediğinin araştırılmasıdır. Çalışmaya dâhil edilen katılımcıların boy uzunluk ortalamaları 144±57 cm, vucüt ağırlığı ortalamaları 38±29 kg, spor yaşları ortalamaları ise 2±29 yıldır. Yüzme eğitimi alan bireyler deney (24) kontrol (11) gruplarına ayrıldı. Bunların çalışma öncesi ve sonrası, boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, serbest stilde her iki kol çekme ve itme ayrıca sırtüstü stide her iki kol çekme ve itme kuvvetleri belirlendi. Serbest ve sırtüstü stilde her iki bacak itme ve çekme kuvvetleri belirlendi. Bu ölçümlerin yanı sıra katılımcıların 50m, 100m, 200m serbest ve sırtüstü stilde yüzme zamanları tespit edildi. Verilerin analizleri SPSS 26.00 paket programı kullanıldı. Verilerin normallik analizleri sonucunda Shapiro-Wilk testi'nin bildirdiği verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri -1,5 +1,5 arasında ise normal dağıldığı tespit edildi. Bundan dolayı veriler“One Way Anova”ve korelasyon testleri ile analiz yapıldı. Analizler sonucunda, serbest stilde 50m,100m, 200m, mesafelerinde sağ ve sol kol itme ve çekme kuvvetlerinin anlamlı derecede farklılık yarattığı tespit edildi (p>0,05). Sırtüstü stildeki yüzme mesafelerinde 50m, 100m, 200m, tüm grupların ön test ve son test değerlerinin anlamlı (p0,05). Sırtüstü stilde bacak kuvvetinin değerleri arasında anlamlı ilişki olmadığı saptandı (p>0,05). Sonuç olarak uygulanan core antrenmanın kol ve bacak itme ve çekme kuvvetlerini etkilediğini, ayrıca kol ve bacak kuvvetlerinde her iki stilde 50 m 100 m 200 m yüzme zamanını olumlu etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether core training has an effect on freestyle (50m, 100m, 200m) and backstroke (50m, 100m, 200m) swimming distances in male swimmers aged 9-11. The average height of the participants included in the study is 144±57 cm, their average body weight is 38±29 kg, and their average sports age is 2±29 years. Individuals receiving swimming training were divided into experimental (24) and control (11) groups. Before and after the exercise, their height, body weight, pulling and pushing forces of both arms in freestyle and pulling and pushing forces of both arms in supine style were determined. Pushing and pulling forces of both legs were determined in freestyle and supine styles. In addition to these measurements, the participants' 50m, 100m, 200m freestyle and backstroke swimming times were determined. SPSS 26.00 package program was used to analyze the data. As a result of the normality analysis of the data, it was determined that the data reported by the Shapiro-Wilk test were normally distributed if the skewness and kurtosis values were between-1.5 and +1.5. Therefore, the data were analyzed using“One Way Anova”and correlation tests. As a result of the analysis, it was determined that right and left arm pushing and pulling forces created significant differences in freestyle distances of 50m, 100m, 200m. (p>0.05). In the backstroke swimming distances of 50m, 100m, 200m, the pretest and posttest values of all groups were found to be significant (p0.05). It was determined that there was no significant relationship between leg strength values in the supine style (p>0.05). As a result, it can be said that the applied core training affects arm and leg pushing and pulling forces, and also has a positive effect on arm and leg strengths in 50 m, 100 m, 200 m swimming times in both styles.