Genç futbolcularda fonksiyonel egzersiz bandı kullanılarak yapılan antrenmanların şut performansına etkisi
The effect of functional exercise band training on shooting performance in young football players
  1. Tez No: 1021073
  2. Yazar: MERT DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç futbolcularda fonksiyonel egzersiz bandı ile uygulanan antrenmanların şut hızı ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya 14-16 yaş aralığında, en az iki yıllık lisanslı futbol geçmişine sahip 20 genç erkek futbolcu katılmıştır. Katılımcılar deney (n=10; 15,67±0,82 yıl; 72,71±10,95 kg; 176,00±7,70 cm) ve kontrol grubuna (n=10; 15,14±0,90 yıl; 57,17±9,18 kg; 169,10±10,28 cm) rastgele olarak ayrılmıştır. Deney grubuna rutin futbol antrenmanlarına ek olarak 8 hafta süreyle haftada 3 gün fonksiyonel egzersiz bandı antrenmanları uygulanırken, kontrol grubu yalnızca rutin futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Araştırma kapsamında sporcuların şut hızı ve vücut kompozisyonu parametreleri ön test ve son test ölçümleriyle değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılımı Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Grup içi ön test ve son test karşılaştırmalarında normal dağılım gösteren veriler için bağımlı örneklem t-testi, normal dağılım göstermeyen veriler için Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise katılımcıların son test ve ön test ölçümleri arasındaki farklar alınarak Δ değişim skorları hesaplanmış ve normal dağılım gösteren Δ değişim skorları bağımsız örneklem t-testi, normal dağılım göstermeyen Δ değişim skorları ise Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, deney ve kontrol gruplarında bazı vücut kompozisyonu değişkenleri ile şut hızında değişimler gözlenmesine rağmen, bu değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir (p>0,05). Değişim skorları incelendiğinde, deney grubunda şut hızının pozitif, kontrol grubunda ise negatif yönde değişim gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, gruplar arası karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, genç futbolcularda 8 hafta süreyle uygulanan fonksiyonel egzersiz bandı antrenmanlarının şut hızı ve vücut kompozisyonu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of functional exercise band training on shooting speed and body composition in young soccer players. Twenty male soccer players aged 14 to 16 years, with at least two years of licensed soccer experience, participated in the study. Participants were randomly assigned to an experimental group (n = 10; 15.67 ± 0.82 years; 72.71 ± 10.95 kg; 176.00 ± 7.70 cm) and a control group (n = 10; 15.14 ± 0.90 years; 57.17 ± 9.18 kg; 169.10 ± 10.28 cm). In addition to their regular soccer training, the experimental group performed functional exercise band training three times per week for eight weeks, whereas the control group continued only their regular soccer training. Shooting speed and body composition parameters were assessed before and after the intervention. The normality of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test. For within-group comparisons, the paired samples t-test was used for normally distributed data, whereas the Wilcoxon signed-rank test was used for non-normally distributed data. For between-group comparisons, Δ change scores were calculated by subtracting pre-test values from post-test values. Independent samples t-tests were used for normally distributed Δ change scores, while Mann-Whitney U tests were used for non-normally distributed Δ change scores. The findings indicated that although numerical changes were observed in some body composition variables and shooting speed in both the experimental and control groups, these changes were not statistically significant (p > 0.05). Examination of the change scores revealed a positive change in shooting speed in the experimental group and a negative change in the control group. However, no statistically significant differences were found between the groups (p > 0.05). In conclusion, the eight-week functional exercise band training program did not produce statistically significant effects on shooting speed or body composition in young soccer players.