Kamu yönetiminde dijital kapasite artışıyla ortaya çıkan hukuki ve etik sorunlar: Yeni teknolojiler bağlamında bir değerlendirme
Legal and ethical issues arising from increased digital capacity in public administration: An assessment in the context of new technologies
- Tez No: 1021074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SALAHADDİN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kamu yönetiminde dijital kapasitenin artışıyla birlikte ortaya çıkan hukuki ve etik sorunlar, yeni teknolojiler bağlamında ele alınmıştır. Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, kamu hizmetlerinin sunum biçimini önemli ölçüde dönüştürmekte ve kamu kurumlarını daha veri odaklı, hızlı ve erişilebilir bir yapıya yöneltmektedir. Bu dönüşüm süreci, kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimlilik artışı sağlarken, aynı zamanda çeşitli risk ve sorun alanlarını da beraberinde getirmektedir. Çalışmanın temel amacı, kamu yönetiminde dijital kapasitenin gelişmesiyle ortaya çıkan hukuki ve etik sorunları tespit etmek ve bu sorunların kamu yönetimi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu doğrultuda dijital dönüşüm, dijital kapasite ve dijital yönetişim kavramları kuramsal çerçevede ele alınmış; yapay zekâ, büyük veri, nesnelerin interneti ve bulut bilişim gibi teknolojilerin kamu yönetimindeki kullanım alanları incelenmiştir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş, veri toplama aracı olarak doküman analizi kullanılmıştır. Ulusal ve uluslararası literatür, politika belgeleri ve resmi raporlar analiz edilerek konu bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, dijital kapasite artışının kamu hizmetlerinin hızlanması, erişilebilirliğin artması ve karar alma süreçlerinin daha veriye dayalı hale gelmesi gibi önemli avantajlar sağladığını göstermektedir. Bununla birlikte, kişisel verilerin korunması, veri güvenliği, algoritmik şeffaflık, hesap verebilirlik ve dijital eşitsizlik gibi konuların kamu yönetimi açısından önemli hukuki ve etik sorun alanları oluşturduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kamu yönetiminde dijital dönüşümün sürdürülebilir ve güvenilir bir şekilde ilerleyebilmesi için teknolojik gelişmeler ile hukuki düzenlemeler ve etik ilkeler arasında dengeli bir yapının kurulması gerektiği değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This study examines the legal and ethical issues arising from the increase in digital capacity in public administration within the context of new technologies. Today, rapid developments in information and communication technologies significantly transform the way public services are delivered, directing public institutions toward a more data-driven, faster, and accessible structure. While this transformation process enhances efficiency and effectiveness in public services, it also brings along various risks and problem areas. The main objective of this study is to identify the legal and ethical issues that emerge with the development of digital capacity in public administration and to evaluate their effects on public administration. In this context, the concepts of digital transformation, digital capacity, and digital governance are discussed within a theoretical framework; and the use of technologies such as artificial intelligence, big data, the Internet of Things, and cloud computing in public administration is examined. The study adopts a qualitative research method, and document analysis is used as the data collection technique. National and international literature, policy documents, and official reports are analyzed to evaluate the subject from a holistic perspective. The findings indicate that the increase in digital capacity provides significant advantages such as the acceleration of public services, improved accessibility, and the development of more data-driven decision-making processes. However, issues such as personal data protection, data security, algorithmic transparency, accountability, and digital inequality are identified as major legal and ethical challenges in public administration. In conclusion, it is argued that in order for digital transformation in public administration to progress in a sustainable and reliable manner, a balanced framework between technological developments, legal regulations, and ethical principles must be established.