Psöriazis hastalarında spexin düzeyi ve vücut kompozisyonu parametrelerinin hastalık şiddeti ile ilişkisi
Relationship between spexin levels and disease severity with body composition parameters in patients with psoriasis
- Tez No: 1021072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TUNÇEZ AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Psoriasis; kronik inflamasyon, immün disregülasyon ve metabolik değişikliklerin birlikte rol oynadığı sistemik inflamatuvar bir hastalıktır. Speksin ise enerji homeostazı, glukoz metabolizması, inflamasyon ve nöroimmün süreçlerde rol aldığı düşünülen yeni tanımlanmış bir nöropeptittir. Bu çalışmada psoriasis hastalarında serum speksin düzeylerinin değerlendirilmesi ve speksin düzeyi ile hastalık şiddeti, vücut kompozisyon parametreleri ve metabolik değişkenler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 86 psoriasis hastası ve 86 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 172 birey dahil edildi. Psoriasis hastalarında hastalık şiddeti Psoriasis Alan ve Şiddet İndeksi (PAŞİ) ile değerlendirildi. Katılımcıların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, laboratuvar parametreleri ve vücut kompozisyon analizleri kaydedildi. Vücut kompozisyon ölçümleri biyolojik empedans analiz yöntemi kullanan Tanita Perfecto Segmental Vücut Analiz cihazı ile gerçekleştirildi. Serum speksin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. İstatistiksel analizlerde uygun parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi ve bel/kalça oranı açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Serum speksin düzeyi hasta grubunda ortanca 715,37 ng/L, kontrol grubunda ortanca 709,44 ng/L olup gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,337). HDL düzeyi hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,019). Vücut kompozisyon parametreleri açısından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Speksin düzeyi ile yaş arasında negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı ilişki (rho=-0,293; p=0,006), mineral yüzdesi ile pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı ilişki (rho=0,215; p=0,047) ve hastalık başlangıç yaşı ile negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı ilişki bulundu (rho=-0,221; p=0,041). Speksin düzeyi ile PAŞİ skoru arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p=0,645). Ayrıca PAŞİ şiddet grupları arasında speksin düzeyleri açısından anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,396). ROC analizinde speksin düzeyinin psoriasis hastalarını sağlıklı kontrollerden ayırt etme performansının anlamlı olmadığı görüldü (AUC=0,542; p=0,334). Sonuç: Çalışmamızda psoriasis hastalarında serum speksin düzeylerinin sağlıklı kontrollere benzer olduğu ve speksin düzeyinin hastalık şiddeti ile ilişkili olmadığı gösterildi. Bununla birlikte speksin düzeyinin yaş, hastalık başlangıç yaşı ve mineral yüzdesi ile ilişkili bulunması, speksinin metabolik ve nöroimmün süreçlerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Speksinin psoriasis patogenezindeki olası rolünün daha iyi anlaşılabilmesi için daha geniş örneklemli ve prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a systemic inflammatory disease in which chronic inflammation, immune dysregulation, and metabolic alterations play important roles. Spexin is a recently identified neuropeptide that is thought to be involved in energy homeostasis, glucose metabolism, inflammation, and neuroimmune processes. This study aimed to evaluate serum spexin levels in patients with psoriasis and to investigate the relationship between spexin levels, disease severity, body composition parameters, and metabolic variables. Materials and Methods: A total of 172 individuals, including 86 patients with psoriasis and 86 healthy controls, were enrolled in the study. Disease severity in psoriasis patients was assessed using the Psoriasis Area and Severity Index (PASI). Demographic characteristics, anthropometric measurements, laboratory parameters, and body composition analyses were recorded. Body composition measurements were performed using the Tanita Perfecto Segmental Body Analysis device based on bioelectrical impedance analysis. Serum spexin levels were measured using the ELISA method. Appropriate parametric and non-parametric statistical tests were used for data analysis. Results: No significant differences were found between the patient and control groups in terms of age, sex, body mass index, waist circumference, hip circumference, or waist-to-hip ratio (p>0.05). Median serum spexin levels were 715.37 ng/L in the psoriasis group and 709.44 ng/L in the control group, with no statistically significant difference between the groups (p=0.337). HDL levels were significantly lower in the patient group compared to controls (p=0.019). No significant differences were observed between groups regarding body composition parameters. Spexin levels showed a weak negative correlation with age (rho=-0.293; p=0.006) and age at disease onset (rho=-0.221; p=0.041), and a weak positive correlation with mineral percentage (rho=0.215; p=0.047). No significant association was found between spexin levels and PASI scores (p=0.645). Furthermore, spexin levels did not differ significantly among PASI severity groups (p=0.396). ROC analysis demonstrated that spexin had no significant discriminatory power in distinguishing psoriasis patients from healthy controls (AUC=0.542; p=0.334). Conclusion: In this study, serum spexin levels in psoriasis patients were similar to those of healthy controls and were not associated with disease severity. However, the associations between spexin levels and age, age at disease onset, and mineral percentage suggest that spexin may be related to metabolic and neuroimmune processes. Further large-scale prospective studies are needed to better clarify the possible role of spexin in the pathogenesis of psoriasis.