Kur'an tefsirinde hikmetin anlamı: Elmalılı Hamdi Yazır ve Muhammed Esed'in yaklaşımları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
The meaning of wisdom in Quranic exegesis: A comparative study of the approaches of Elmalili Hamdi Yazir and Muhammed Esad
  1. Tez No: 1021078
  2. Yazar: HACI TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
“Kur'an Tefsirinde Hikmetin Anlamı: Elmalılı Hamdi Yazır ve Muhammed Esed'in Yaklaşımları Üzerine Karşılaştırmalı Bir İnceleme”başlıklı bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmada ele alınan müfessirler Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır ve Muhammed Esed'in hayatları, ilmî kişilikleri, idari görevleri, eserleri ve tefsir anlayışları tanıtılmıştır. Çağdaşları arasında önemli bir yere sahip olan Elmalılı, Osmanlı ilim geleneğini sürdüren, dönemin müspet ilimlerine vakıf, kapsamlı bir kültürel birikime sahip, derinlikli bir düşünce dünyası olan dinî sahada otorite kabul edilen bir ilim erbabıdır. Muhammed Esed ise, klasik İslâm ilimleri ile modern düşünceyi birleştiren, Arapça, Tefsir ve İslâm tarihi alanlarında yetkin bir ilim adamıdır. Esed, Kur'an'ı aklî ve çağdaş bir perspektifle yorumlamaya çalışmış; vahiy ile akıl arasında denge kuran yaklaşımı ve Kur'an'ın evrensel mesajını modern insana ulaştırma gayreti ile öne çıkmıştır. Ayrıca, hikmet kavramının sözlük ve terim anlamları ele alınmış; kavramın Kur'an ve Sünnet'teki kullanımı genel hatlarıyla değerlendirilmiştir. Hikmet kavramı Elmalılı Hamdi Yazır'ın Hak Dini Kur'an Dili adlı tefsiri çerçevesinde incelenmiştir. Elmalılı, Bakara Sûresi'nin 269. âyetini yorumlarken hikmet kelimesinin anlamını açıklamış, ardından farklı müfessirlerin görüşlerine yer vererek bu kavramın yirmi dokuz farklı anlamda kullanıldığını detaylı biçimde ele almıştır. Ardından, Muhammed Esed'in Kur'an Mesajı adlı meâl-tefsir bağlamında da hikmet kavramı değerlendirilmiş; Esed'in özellikle İsrâ Sûresi'nin 39. âyetine getirdiği açıklamalar incelenmiştir. Her iki müfessirin yorumları, sade ve karşılaştırmaya elverişli bir üslupla analiz edilmiştir. İkinci bölümde, Elmalılı ve Esed'in tefsirlerinde hikmet kavramına ilişkin yorumları karşılaştırmalı bir biçimde incelenmiş ve bu kavramın Kur'an'daki ilgili âyetlerdeki yorumları analiz edilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
“The Meaning of Ḥikmah in Qur'anic Exegesis: A Comparative Study of the Approaches of Elmalılı Hamdi Yazır and Muhammad Asad,”consists of two chapters. The first chapter introduces the two exegetes examined in this study, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır and Muhammad Asad, by presenting their lives, scholarly backgrounds, administrative positions, major works, and approaches to Qur'anic exegesis. Elmalılı, who occupies a distinguished place among his contemporaries, was a prominent scholar who continued the Ottoman scholarly tradition, possessed an extensive cultural background, was well acquainted with the positive sciences of his time, and was recognized as an authority in the field of Islamic studies. Muhammad Asad, on the other hand, was a distinguished scholar who combined the classical Islamic sciences with modern thought and was highly competent in the fields of Arabic, Qur'anic exegesis, and Islamic history. He interpreted the Qur'an from a rational and contemporary perspective and became well known for his efforts to establish a balance between revelation and reason and to convey the universal message of the Qur'an to modern readers. In addition, the lexical and terminological meanings of the concept of ḥikmah (wisdom) are examined, and its usage in the Qur'an and the Sunnah is discussed in general terms. The concept of ḥikmah is then examined within the framework of Elmalılı Hamdi Yazır's Hak Dini Kur'an Dili. In his commentary on verse 269 of Sūrat al-Baqarah, Elmalılı explains the meaning of the term ḥikmah and, by referring to the views of various exegetes, discusses the concept in twenty-nine different senses in detail. Subsequently, the concept of ḥikmah is also examined within the context of Muhammad Asad's The Message of the Qur'an, with particular attention given to his interpretation of verse 39 of Sūrat al-Isrāʾ. The interpretations of both exegetes are analyzed in a clear and comparative manner. The second chapter comparatively examines Elmalılı Hamdi Yazır's and Muhammad Asad's interpretations of the concept of ḥikmah by analyzing and comparing their commentaries on the relevant Qur'anic verses in which the concept appears.