Tarım sektöründe gösterişçi tüketim ve FoMO ilişikisi üzerine bir araştırma
A study of the relationship between conspicuous consumption and FoMO in the agricultural sector
- Tez No: 1021077
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞİNA GÜLERARSLAN ÖZDENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Tarım sektöründe mekanizasyonun başat unsurlarından olan traktörler, çiftçiler için üretim verimliliğini artıran, iş gücünü kolaylaştıran ve ekonomik sürdürülebilirliği destekleyen önemli araçlardır. Türkiye'de traktör pazarının büyüklüğü ve Konya ilinin sahip olduğu yüksek traktör yoğunluğu dikkate alındığında, traktör bağlamında çiftçilerin davranışlarını etkileyen sosyal, ekonomik ve psikolojik faktörlerin incelenmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çiftçilerin sosyal medya kullanım düzeyi, gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO), sosyal medyadaki gösterişçi tüketim eğilimi ve uyum tüketimi arasındaki ilişkileri traktör bağlamında incelemektir. Araştırma, Konya ilinde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı çiftçilerin yoğun olarak bulunduğu Cihanbeyli, Ereğli, Çumra, Karapınar ve Karatay ilçelerinde yürütülmüş; nicel araştırma yöntemi kapsamında yüz yüze anket tekniği kullanılarak 402 çiftçiden veri toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiş; verilerin değerlendirilmesinde korelasyon, Ki-Kare, ANOVA ve Process Hayes regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Analizler kapsamında çiftçilerin sosyal medya kullanımı, FoMO düzeyi, sosyal medyada gösterişçi tüketim eğilimi ve uyum tüketimi ile demografik özelliklere göre ortaya çıkan farklılıklar traktör bağlamında değerlendirilmiştir. Bulgular, sosyal medya kullanımının özellikle sosyal medyada gösterişçi tüketim eğilimi üzerinde etkili olduğunu, psikososyal faktörlerin ise çiftçilerin davranışlarının şekillenmesinde önemli rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, çiftçi davranışlarının anlaşılmasına katkı sağlamayı ve tarım sektörüne yönelik pazarlama stratejilerine akademik bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tractors, as one of the principal components of agricultural mechanization, are essential tools that enhance production efficiency, reduce labor requirements, and support economic sustainability for farmers. Considering the size of the tractor market in Türkiye and the high density of tractors in Konya Province, examining the social, economic, and psychological factors influencing farmers' behaviors in the context of tractors has become increasingly important. This study aims to examine the relationships among farmers' social media usage, Fear of Missing Out (FoMO), conspicuous consumption tendency on social media, and conformity consumption within the context of tractors. The research was conducted in the districts of Cihanbeyli, Ereğli, Çumra, Karapınar, and Karatay in Konya Province, where farmers registered in the Farmer Registration System are concentrated. A total of 402 farmers participated in the study, and data were collected through face-to-face questionnaires using a quantitative research approach. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics 25.0. Correlation analysis, Chi-square test, ANOVA, and Hayes' PROCESS regression analyses were employed to evaluate the data. Within the scope of the analyses, farmers' social media usage, FoMO levels, conspicuous consumption tendency on social media, conformity consumption, and the differences according to demographic characteristics were evaluated in the context of tractors. The findings indicate that social media usage has a significant effect, particularly on conspicuous consumption tendency on social media, while psychosocial factors play an important role in shaping farmers' behaviors. This study aims to contribute to a better understanding of farmers' behaviors and to provide an academic perspective for marketing strategies in the agricultural sector.