Yalnız yaşayan yaşlı kadınların yaşam deneyimleri ve gereksinimlerinin feminist yaklaşım çerçevesinde incelenmesi
An examination of the life experiences and needs of older women living alone within a feminist framework
- Tez No: 1021080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMRE BOLGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİP AYGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yalnız yaşayan yaşlı kadınların yaşam deneyimlerini, karşılaştıkları sorunları ve gereksinimlerini feminist bir bakış açısıyla incelemek; sosyal, ekonomik ve psikolojik durumlarını toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri bağlamında analiz etmektir. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ege Bölgesi'nde yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yalnız yaşayan kadınlar oluşturmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları; yalnızlığın farklı anlamları, bağımsız yaşama çabası, gündelik yaşamı sürdürebilme, kayıp ve duygusal baş etme, sosyal destek ağları ve toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri temaları altında toplanmıştır. Bulgular, yalnızlığın kadınlar tarafından özgürlük, bağımsızlık, duygusal eksiklik, güvenlik kaygısı ve bakım ihtiyacıyla birlikte deneyimlendiğini göstermektedir. Katılımcıların anlatılarında eş kaybı, sağlık sorunları, hareket kısıtlılıkları, sosyal çevrenin daralması, ekonomik güvencesizlik ve ölüm düşüncesi öne çıkmıştır. Ekonomik güvence ve sosyal destek ağlarının, yalnız yaşayan yaşlı kadınların gündelik yaşamlarını sürdürebilmelerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Kadınların yaşam boyu üstlendikleri bakım emeği, eğitime ve çalışma yaşamına sınırlı katılımı ile sosyal güvenceye erişimdeki eşitsizlikler, yaşlılık döneminde ekonomik güvencesizlik, yalnızlık ve bakım ihtiyacı olarak görünür hale gelmiştir. Feminist sosyal hizmet açısından değerlendirildiğinde, yalnız yaşayan yaşlı kadınların deneyimlerinin yalnızca yaşlılık ya da yalnız yaşama ile açıklanamayacağı; bu deneyimlerin yaşam boyu süren bakım emeği, ekonomik bağımlılık, çalışma yaşamına sınırlı katılım ve sosyal güvenceye erişimdeki eşitsizliklerle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda yalnız yaşayan yaşlı kadınlara yönelik sosyal hizmet müdahalelerinin bakım, sosyal destek, ekonomik güvence, savunuculuk, güvenli yaşam ve toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the life experiences, problems and needs of older women living alone from a feminist perspective and to analyze their social, economic and psychological conditions in the context of gender inequalities. The study was conducted using a qualitative research method. The study group consisted of women aged 65 and over who live alone in the Aegean Region. Data were collected through in-depth interviews using a semi-structured interview form. The data obtained were analyzed through thematic analysis. The findings were grouped under the themes of different meanings of loneliness, the effort to live independently, maintaining daily life, loss and emotional coping, social support networks and gender inequalities. The findings show that loneliness is experienced by women together with freedom, independence, emotional deprivation, security concerns and care needs. In the narratives of the participants, loss of spouse, health problems, mobility limitations, narrowing of the social environment, economic insecurity and thoughts about death came to the fore. It was observed that economic security and social support networks are decisive in enabling older women living alone to maintain their daily lives. The care labor undertaken by women throughout their lives, their limited participation in education and working life, and inequalities in access to social security have become visible in old age as economic insecurity, loneliness and care needs. From the perspective of feminist social work, it was concluded that the experiences of older women living alone cannot be explained only by ageing or living alone. These experiences are closely related to lifelong care labor, economic dependence, limited participation in working life and inequalities in access to social security. In this regard, social work interventions for older women living alone should be strengthened on the basis of care, social support, economic security, advocacy, safe living and gender equality.