Gebelikte algılanan sosyal desteğin prenatal bağlanmaya etkisi
The effect of perceived social support during pregnancy on prenatal attachment
  1. Tez No: 1021081
  2. Yazar: İLAYDA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, gebelerde algılanan sosyal desteğin prenatal bağlanma üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 1 Eylül 2025–1 Şubat 2026 tarihleri arasında Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi ile Suluova Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran ve araştırma kriterlerini karşılayan 262 gebe oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis testi, korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada gebelerin Prenatal Bağlanma Envanteri toplam puan ortalaması 64,79±8,90, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puan ortalaması ise 71,41±13,41 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların algılanan sosyal destek düzeylerinin yüksek, prenatal bağlanma düzeylerinin ise orta-yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Yapılan analizlerde evlenme tipinin hem algılanan sosyal destek hem de prenatal bağlanma üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca gebelik kararını eşiyle birlikte alan, eşi 18–24 yaş grubunda olan ve gebeliği planlı olan kadınların prenatal bağlanma puanlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Gebelerin yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, aile tipi, gelir durumu, gebelik haftası, gebelik ve doğum sayısı gibi sosyodemografik ve obstetrik özelliklerinin de algılanan sosyal destek ve prenatal bağlanma düzeylerini etkilediği saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, gebelik sürecinde kadınların sosyal destek kaynaklarının güçlendirilmesine yönelik girişimlerin prenatal bağlanmayı olumlu yönde etkileyebileceği değerlendirilmiştir. Bu kapsamda sağlık profesyonellerinin gebelerin sosyal destek gereksinimlerini erken dönemde belirlemesi, eş ve aile katılımını destekleyen danışmanlık ve eğitim programları planlaması 6 önerilmektedir. Elde edilen bulguların anne ve fetüs sağlığının geliştirilmesine yönelik hemşirelik uygulamalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the effect of perceived social support on prenatal attachment among pregnant women. The study sample consisted of 262 pregnant women who met the inclusion criteria and attended the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinics of Merzifon Kara Mustafa Paşa State Hospital and Suluova State Hospital between September 1, 2025, and February 1, 2026. Data were collected through face-to-face interviews using the Personal Information Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and the Prenatal Attachment Inventory (PAI). Data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal–Wallis test, correlation analysis, and regression analysis. The mean Prenatal Attachment Inventory score was 64.79 ± 8.90, while the mean Multidimensional Scale of Perceived Social Support score was 71.41 ± 13.41. The participants demonstrated high levels of perceived social support and moderate-to-high levels of prenatal attachment. The analyses revealed that the type of marriage had a statistically significant effect on both perceived social support and prenatal attachment (p < 0.05). In addition, women who had made the decision to conceive jointly with their spouses, whose spouses were between 18 and 24 years of age, and who had planned pregnancies exhibited significantly higher prenatal attachment scores. Sociodemographic and obstetric characteristics, including age, educational level, employment status, family type, income level, gestational week, gravidity, and parity, were also found to influence perceived social support and prenatal attachment. Based on the findings, interventions aimed at strengthening pregnant women's social support resources during pregnancy may positively enhance prenatal attachment. Accordingly, healthcare professionals should assess pregnant women's social support needs at an early stage and develop counseling and educational programs that encourage partner and family 8 involvement. The findings of this study are expected to contribute to nursing practices aimed at improving maternal and fetal health.