1890-1920 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde sanayileşme ve kentleşmenin getirdiği sorunlar ve bunların edebiyatta yankılanması
The Social problems caused by industrialization and urbanization in the U.S.A. between years 1890 nad 1920 amd their reflections in literature
  1. Tez No: 102116
  2. Yazar: FİGUN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1890-1920 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'nde sanayileşme ve kentleşmenin getirdiği sorunlar ve bunların edebiyatta yankılanmasını irdelemektir. Kentleşmenin getirdiği sorunlar, Chicago kenti odak alınarak incelenmiş olup, bu kentin toplumsal eleştirilerini eserlerinde yansıtan gerçekçi ve doğalcı Amerikan yazarlarından Theodore Dreiser (Sister Carrie - Kızkardeşim Carrie), Carl Sandburg (Chicago Poems - Chicago Şiirleri) ve Upton Sinclair (The Jungle - Şikago Mezbahaları) örnek olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada söz konusu yazarların görüşlerinin ışığı altında, sanayileşme ve kentleşmenin yoğunlaştığı kent yaşamının toplumsal ve bireysel boyutlarda getirdiği psikolojik ve ahlaksal çöküntülerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Birinci bölümde 1890-1920 yılları arasında Amerikan tarihinin ekonomik sistemi ve toplumsal alt yapısı tanıtılmaktadır. İkinci bölümde Amerikan kapitalizmi ve kent ilişkisi, tarihsel ve kentleşme yapısı açısından bir özeti yer alır. Üçüncü bölüm, AB.D.'nde 19.yy.'ın sonunda metropol niteliği kazanan Chicago kentinin portresi ve özellikleri ele alınmaktadır. Dördüncü bölüm, Amerikan 'Gerçekçi' ve 'Doğalcı' okulları mensuplarının toplumsal eleştirilerinde Chicago'yu merkez almaları eserlerinde irdelenmiştir. Beşinci bölümde Theodore Dreiser"in doğalcı romanı Sister Carrie, altıncı bölümde Cari Sandburg'ün Chicago Poems ve yedinci bölümde Upton Sinclair'in The Jungle adlı eserlere konu alınan Chicago kentinin sanayileşmesi, kentleşmesi ve bunlarla ilgili toplumsal gelişmeler ve sorunlar incelenmiştir. Bu çalışmada örnek alınan Dreiser, Sandburg ve Sinclair gibi yazarların eserlerinde 'kentleşme' olgusunun yalnızca toplumsal dokuda değil, bireysel açıdan da beraberinde ruhsal ve ahlaki değişimi getirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social problems caused by industrialization and urbanization in the USA between 1890-1920 and their reflections in American literature. The focus point of this study is the Chicago City and the prominent American writers, related and writing about this city, Theodore Dreiser, Carl Sandburg and Upton Sinclair, who have all taken Chicago as a basis for their social criticism as reflected in their major works. Theodore Dreiser's Sister Carrie. Carl Sandburg's Chicago Poems and Upton Sinclair's The Jungle are used as examples to illustrate the psychological and moral corruption of society and consequently the individual due to the effects of industrialization and urbanization. The first chapter is devoted to a discussion of the features of the history of America's economical and social structure between the years 1890- 1920. The second chapter deals with American capitalism, the accumulation of surplus value and the commercial city. The third chapter draws a historical picture of Chicago underlying its characteristics that have led her to become a metropolitan. The fourth chapter illustrates how industrial developments led to urbanization of Chicago in late 19th. Century which duely effected the writers in question to reflect their dissatisfaction by means of social criticism. The fifth chapter attempts to display the naturalism of Theodore Dreiser as applied to the analysis of Chicago in his famous novel Sister Carrie. The sixth and seventh chapters like the fifth one are the illustrations of Upton Sinclair's The Jungle and Carl Sandburg's Chicago Poems, reflecting social criticism as the impact of industrialization and urbanization on the lives of Chicagoans. The conclusion is an attempt to show that the concept of 'urbanization' as portrayed in the works of Dreiser, Sandburg and Sinclair brings out psychological and moral changes not only in social but also individual levels.