Empowerment through education: Mexican American agency measured through primary education in New Mexico, 1848-1920
New Mexico'da eğitim ve dil, 1848-1920
- Tez No: 140698
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMOTHY M. ROBERTS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET 1848 yılında New Mexico'nun Amerika Birleşik Devletleri tarafindan hakimiyet altına alınmasından sonra, bölgede Amerikalı yetkililerin Amerikalılaştırma sürecini başlattıklarını görüyoruz. Bu tezin amacı New Mexico'nun Meksika kökenli nüfusunun, 1848 ve 1920 yılları arasında eğitim ve dildeki Amerikalılaştırma çabalarına verdikleri tepkiyi araştırmaktır. Tezde ilk olarak, New Mexico' da eğitimin temellerini atan ve geliştiren kanun ve antlaşmalar incelenmiştir. Tezin geri kalan bölümünde ise, New Mesdco'daki devlet eğitiminin genel özellikleri; okul raporları, müfredatları ve ders kitapları vasıtasıyla incelenmiştir. Devlet eğitiminin yam sıra, daha öncelri İspanyolca iken 20.nci yüzyıl başlarında İngilizceye dönen eğitim dili de bu tezde tartışılan konulardan biridir. Bu tezin sonucunda görüyoruz M; New Mexico'nun Meksika kökenli halkı önceleri Anglo Amerikan tarzı eğitim sistemini reddetmiş olsalarda, 1890 sonrası eğitim ve İngilizceyi kendi ekonomik ve siyasi haklarım korumak için kullanmşlardnr. Bu sebeple, asimilasyon yada Amerikalılaştırma sürecinin, 1848- 1920 yıllan arasında New Mexico'da başarılı olduğunu söyleyemeyiz. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the annexation of New Mexico by the United States in 1848, we see a process of Americanization was begun by the U.S. officials in the territory. This thesis examines the response of New Mexico's Hispanic population to the process of Americanization of the education and language in the territory between 1848 and 1920. First, the laws and treaties that affected the foundation and development of an educational system in New Mexico were examined in this thesis. In the last three chapters, the characteristics of New Mexico education were examined through the county school reports, curriculum of the schools and textbooks. Besides public education, the language of the education which shifted from Spanish to English through the early 20th century was also discussed in this thesis. In conclusion, although Hispanics in New Mexico rejected the Anglo American public education in the very beginning of their territorial history, they began to use education in order to protect their economic and political rights after the 1890s. Thus we can say that the process of assimilation or Americanization in New Mexico between 1848 and 1920 was not very successful. in