Kentsel alanlarda suçun önlenmesinde akıllı kent sistemlerinin rolü
The role of smart city systems in crime prevention in urban areas
- Tez No: 1021162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, kentsel alanlarda suçun önlenmesinde akıllı kent sistemlerinin rolünün incelenmesidir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak mülakat formu kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze ve çevrim içi (online) mülakat tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 18 yaş üstü Ankara'da Emniyet, Belediye, Bakanlık ve Valilik kurumlarında görev yapan 20 kişi oluşturmaktadır. Bu araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Tema ve kodlar oluşturularak tablolarla sunulmuştur. Elde edilen bulgulara göre; katılımcıların tümü akıllı kent kavramını duymuşlardır. Katılımcılara göre akıllı kent; başta yaşam kalitesini artıran sürdürülebilir, verimli ve güvenli bir kent modeli olmasının yanı sıra hayatı kolaylaştıran, zaman ve veri tasarrufu sağlayan sistemlerdir. Akıllı kent sistemlerinin kent yönetimine maddi tasarruf, zaman tasarrufu, kaliteli hizmet sunumu, güvenlik, insanların konforunu arttırma gibi katkıları olmaktadır. Akıllı kent teknolojilerinin başta hırsızlık, taciz, gasp, yağma ve trafik suç türlerini tespit etmede büyük katkıları vardır. Kentler akıllandıkça suç oranında azalma olmaktadır. Kentlerinde huzurlu ve güvenli bir yaşam alanı sunmak için başta EDS, PTS, KGYS teknolojileri kullanılmaktadır. Suçun önlenmesinde akıllı kent uygulamalarının avantajlarından başta 7/24 izleme ve denetim gelmektedir. Suçun önlenmesinde akıllı kent uygulamaları konusu hakkında karşılaşılan zorlukların başında kişisel verilerin korunması, siber güvenlik, etik, maliyet ve bütçe gelmektedir. Suçun önlenmesinde akıllı kent uygulamaları konusu hakkında karşılaşılan zorluklara yönelik çözüm önerilerinin başında bütçe planlaması, yatırımlar, kaynakların verimli kullanması ve geri bildirimler, koordineli şekilde işleyen veri ve bilgi aktarımı, yani entegrasyon gelmektedir. Suçun önlenmesinde PTS, EDS, KGYS ön plana çıkmaktadır. Suçun önlenmesinde akıllı kent çözümlerinin geleceğinde başta robotlar ve yapay zekânın ön plana çıkacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of smart city systems in crime prevention within urban areas. In the study, the case study design, one of the qualitative research methods, was preferred. An interview form was utilized as the data collection tool. The data were gathered by the researcher through face-to-face and online interview techniques. The study group consisted of 20 individuals over the age of 18 who work in the Police Department, Municipality, Ministry, and Governorate institutions in Ankara. The data obtained from this research were analyzed using the content analysis method. Themes and codes were developed and presented in tables. According to the findings obtained, all participants had heard of the concept of smart city. According to the participants, a smart city is not only a sustainable, efficient, and safe city model that primarily increases the quality of life, but also a system that facilitates life and saves time and data. Smart city systems contribute to city management in terms of financial savings, time savings, high-quality service delivery, security, and increasing people's comfort. Smart city technologies have major contributions particularly to detecting crime types such as theft, harassment, extortion, pillage, and traffic offenses. As cities become smarter, there is a decrease in the crime rate. In order to provide a peaceful and secure living space in their cities, technologies such as EDS (Electronic Enforcement System), PTS (License Plate Recognition System), and KGYS (Urban Security Management System) are primarily utilized. Among the advantages of smart city applications in crime prevention, 24/7 monitoring and inspection come to the fore. Protection of personal data, cybersecurity, ethics, cost, and budget are the leading challenges encountered regarding the issue of smart city applications in crime prevention. Budget planning, investments, efficient use of resources, feedback, and coordinated data and information transfer, namely integration, are at the forefront of solution proposals for the challenges faced in smart city applications for crime prevention. PTS, EDS, and KGYS stand out in crime prevention. It is anticipated that robots and artificial intelligence will primarily come to the forefront in the future of smart city solutions for crime prevention.