İdari yargıda işyeri ruhsatının iptali davaları
Annulment cases of workplace opening and operating licenses in administrative jurisdiction
- Tez No: 1021169
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İşyeri açma ve çalışma ruhsatının iptali davaları çalışmada incelenmiştir. Çalışmada ruhsat kavramından ve idari işlemin hukuki niteliğinden yararlanılmıştır. Kolluk faaliyeti içerisinde olan işyeri açma ve çalışma ruhsatının hukuki düzenlemelerine yer verilmiştir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatının iptaline karşı idari yargıda açılan davanın görülme usulüne ve esasına değinilerek mahkeme kararlarına ve bu kararlara karşı kanun yollarına değinilmiştir. Nihayetinde yargı tarafından verilen kararların idareye yüklediği yükümlülük ve sorumluluklar ortaya konulmuştur. Ayrıca işyeri açma ve çalışma ruhsatına ilişkin verilen kararların ve yapılan idari işlemlerin temel hak ve hürriyetlerine özellikle çalışma hürriyeti ve mülkiyet hakkına olan etkisinin analizi gerekmektedir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatına karşı açılan davalar emsal kararlarla desteklenerek yargı içtihatlarıyla hukuki perspektif oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, annulment actions concerning business opening and operating licenses have been examined. The study has benefited from the concept of license and the legal nature of administrative acts. The legal regulations and granting procedures of business opening and operating licenses within the scope of law enforcement activities have been addressed. The procedures and merits of cases filed in the judiciary for the annulment of business opening and operating licenses, as well as court decisions and legal remedies against these decisions, have been discussed. Ultimately, the obligations and responsibilities imposed on the administration by judicial decisions have been revealed. In addition, it is necessary to analyze the effects of the decisions rendered and administrative actions taken regarding business opening and operating licenses on fundamental rights and freedoms, particularly the freedom to work and the right to property. Lawsuits filed against business opening and operating licenses have been supported by precedent decisions, and an attempt has been made to establish a legal perspective through judicial case law.