6. sınıf fen bilimleri kuvvet ve hareket ünitesinin artırılmışgerçeklik uygulamaları ile yürütülmesinin öğrencilerin akademik başarılarına, 21.yüzyıl becerilerine ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of implementing the 6th grade science forceand motion unit with augmented reality applications onstudents' academic achievement, 21st century skills, andcomputational thinking skills
  1. Tez No: 1021168
  2. Yazar: DERYA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Gerçekleştirilen çalışmanın amacı, 6. sınıf Fen Bilimleri dersi“Kuvvet ve Hareket”ünitesinin artırılmış gerçeklik (AG) uygulamaları ile desteklenmesinin öğrencilerin akademik başarıları, 21. yüzyıl becerileri ve bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel yöntemle yürütülmüş olup ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda dersler Merge Cube, CoSpaces Edu gibi AG uygulamalarıyla işlenirken kontrol grubunda Millî Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği kazanımlar doğrultusunda mevcut öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Akademik Başarı Testi, 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, AG destekli öğretimin öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı düzeyde artırdığını; soyut kavramların üç boyutlu modellerle desteklenmesinin öğrenmenin kalıcılık bakımından güçlendirdiğini göstermiştir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin problem çözme, iletişim, iş birliği ve yaratıcılık gibi 21. yüzyıl becerilerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı gelişme gösterdiği belirlenmiştir. Bilgi işlemsel düşünme açısından ise deney grubu öğrencilerinin algoritmik düşünme, örüntü tanıma ve sistematik problem çözme becerilerinde anlamlı düzeyde ilerleme kaydettiği saptanmıştır. Sonuç olarak AG destekli öğretim sürecinin öğrencilerin bilişsel ve üst düzey düşünme becerilerini desteklediği, fen bilimleri derslerinde etkili bir öğrenme yaklaşımı olarak uygulanabileceği ve teknoloji entegrasyonuna yönelik güçlü kanıtlar sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of supplementing the“Force and Motion”unit in a 6th-grade Science course with augmented reality (AR) applications on students' academic achievement, 21st century skills, and computational thinking skills. The research was conducted using a quantitative method, using a pretest-posttest quasi-experimental design with both experimental and control groups. While the lessons were taught using AR applications such as Merge Cube and CoSpaces Edu in the experimental group, traditional teaching methods were applied in line with the objectives determined by the Ministry of National Education in the control group. The Academic Achievement Test, the 21st Century Skills Scale, and the Computational Thinking Skills Scale were used as data collection tools in the study. The findings showed that AR-supported instruction significantly increased students' academic achievement and that supporting abstract concepts with three-dimensional models strengthened the permanence of learning. It was also determined that the students in the experimental group showed significant improvement in 21st century skills such as problem solving, communication, collaboration, and creativity compared to the control group. In terms of computational thinking, it was determined that students in the experimental group made significant progress in algorithmic thinking, pattern recognition, and systematic problem-solving skills. Consequently, it was determined that the AR-supported teaching process supported students' cognitive and higher-order thinking skills, could be implemented as an effective learning approach in science courses, and provides strong evidence for technology integration.