مطالعه عددی انتقال حرارت بر روی کلکتورهای خورشیدی سهموی خطی با لوله تخلیه ای
Gunes koleltorlerinde dogrusal parabolik isi transferinin sayisal incelemesi
  1. Tez No: 1021207
  2. Yazar: OMID KARIMI SADAGHIANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYED MEHDI PESTEEI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Urmıa Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İşbu tezde, güneş ışınlarını takip etme aracı olarak kullanılan Monte Carlo yöntemi, Dönüşün etkisi ile sıvının çıkış sıcaklığını ve doğrusal parabolic LS-2 güneş kolektöründe ısıtılmış olan isı miktarını incelemek için birleşik sayısal hacim yöntemi kullanılmıştır. Güneşten uzaklık ve yansıtıcı aynanın eğrisi gibi parametrelere göre Monte Carlo yöntemi kullanılarak kollektör tüpü etrafındaki ısı akısının dağılım fonksiyonu elde edildi. Dönmeyen durum için sayısal çözümden elde edilen V.Dudly deneysel sonuçları ile elde edilmiş, dönen durumlar için çözüm yönteminin geçerliliği ise K.S. Ball labratuvar sonuçları ile elde edilmiştir.Bu analizde LS-2 kolektörünün yapısına dayanarak tüpün içerisinde plug adı verilen bir bariyer kullanılmıştır. Dönmenin etkisini incelemek için öncelikle sabit duvarlı kolektör incelenmiş, daha sonra rüzgarın neden olabileceği farklı dönüş hızlarına sahip iç duvar incelenmiştir. Ayrıca fişin konumu da değişti .Sonuçlar, Rüzgarın yarattığı periyodun olumlu etkisinin yanı sıra konumun çıkış sıcaklığı ve çekilen ısı üzerindeki etkisini de göstermektedir. Çalışma akışkanı Syltherm 800 isimli petrol türevlerinden olup Dowtherm-rp ve Dowtherm-j isimli diğer iki akışkan da kullanılmıştır. İstenilen ve sabit dönüş hızlarına ulaşmak için overdrive adı verilen dişli kutularını kullanabilirsiniz. Sonunda isi transferinin geniştirilmesine yol açan yeni bir model sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Monte Carlo ray tracing method is applied and coupled with finite volume numerical methods to study effect of rotation on outlet temperature and heat gain of LS-2 parabolic trough concentrator (PTC). Based on effect of sun-shape, curve of mirror and use of MCRT, heat flux distribution around of inner wall of evacuated tube is calculated. After calculation of heat flux, the geometry of LS-2 Luz collector is created and finite volume method is applied to simulate. The obtained results are compared with Dudley et al test results for irrotational cases to validate these numerical solving models. Consider that, for rotational models ,the solving method separately with K.S. Ball's results. In this work, according to the structure of mentioned collector, we use plug as a flow restriction. In the rotational case studies, the inner wall rotates with different angular speeds. We compare results of rotational collector with irrotational. Also for these two main states, the location of plug changed then outlet temperature and heat gain of collector are studied. The results show that rotation have positive role on heat transfer processing and the rotational plug in bottom half of tube have better effectual than upper half of tube. Also the contribution of rotation is calculated in the all of case studies. Working fluid of these study is one of the oil derivatives namely Syltherm-800. The power of wind can be used to rotate tube of collector. The overdriver gearbox helps to reach to arbitrary and constant angular speeds. Finally, a new model is presented to increase the outlet temperature and efficiency of collector.