مطالعه تجربي حافظه هاي نوري بر پايه توري تمام نگاري در بلورمايع آلائيده بارنگينة آزو
Azo Boya Katkılı Sıvı Kristallerde Holografik Izgara Tabanlı Optik Belleklerin Deneysel İncelenmesi
- Tez No: 1021831
- Danışmanlar: DR. HABİB KHOSHSİMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Farsça
- Üniversite: Unıversıty Of Tabrız
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Azo boya katkılı sıvı kristaller, yüksek optik hassasiyetleri nedeniyle yüksek doğrusal olmayan optik özellikler sergilerler ve dinamik holografi gibi alanlarda kullanılırlar. Bu projenin amacı, azo boya yüklü sıvı kristal hücrelerdeki holografik ızgaraların incelenmesidir. Bu projede kullanılan malzemeler 1294-1B sıvı kristali ve azo boyasıdır. Holografik ızgara, paralel dizilimli hücrelerde bir Argon iyon lazeri kullanılarak oluşturulmuş; yazıcı ve okuyucu ışınların polarizasyonu, ışınlar arası açı, hücre kalınlığı ve yazıcı ışınların yoğunluğu gibi faktörlerin oluşturulan ızgara kalitesi üzerindeki rolü, okuyucu ışının kırınım verimi hesaplanarak araştırılmıştır. Ayrıca, elde edilen maksimum kırınım verimi kullanılarak numunelerin doğrusal olmayan kırılma indisi katsayısı hesaplanmıştır. Devamında, her iki yazıcı ışının veya bunlardan birinin kesilmesi ve bağlanması anındaki dinamik ızgara davranışı incelenmiştir. Gözlemlenen dinamik davranış farkı, iki durumda (popülasyon gradyanı varlığı nedeniyle) uyarılmış azo boyalarının difüzyonunu göstermektedir. Izgara sönümlenme süresinin zamana bağlı olmaması dikkate alınarak, her iki yazıcı ışının aynı anda kesilmesiyle, hücre kalınlığına ve ızgara periyoduna bağlı olarak boyaların difüzyon sabiti ve cis-izomer ömrü deneysel eğrilerin fit edilmesiyle elde edilmiştir. Ayrıca, trans ve cis izomerlerinin soğurma katsayılarının polarizasyon bağımlılığı incelenmiş ve bu doğrultuda izomerlerin soğurma katsayıları ayrı ayrı hesaplanmıştır. Ayrıca, cis-trans kuantum veriminin trans-cis kuantum verimine oranı olan A niceliği ve ortamdaki cis-izomer oranı hesaplanmıştır. Bu deneylere ilişkin sonuçlar, trans-izomerlerin soğurma ve dikroizminin cis-izomerlere göre daha fazla olduğunu ve ayrıca cis-trans geçişi kuantum veriminin trans-cis geçişi kuantum veriminden daha yüksek olduğunu göstermektedir. İzomerlerin soğurma katsayılarının polarizasyon bağımlılığı, aslında holografik ızgaranın kırınım verimini polarizasyona bağımlı hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Optical nonlinearities of Azo dye doped liquid crystals is large compared to the ordinary materials due to their high photosensitivity. Recently they have been used widely as the medium for real-time holography. In this experimental work we used 1294-1b nematic liquid crustal doped with Azo dye DR1. We studied the holographic grating induced by two coherent beams from an Argon ion laser in planar aligned cells. Experimental results demonstrate the dependence of the diffraction efficiency to the pump and probe beams polarization, angle between writing beams, thickness of cells and the writing beams intensity. Nonlinear refractive index of three different thickness of cells, are calculated from the maximum diffraction efficiency. Dynamical behavior of the formation and relaxation of grating is also investigated. The results agree with diffusion theory for the relaxation dynamic. By fitting experimental data and the relation predicted by theory, diffusion coefficient and life time of cis isomers are extracted. We also studied the polarization dependence of isomers, and calculated the absorption coefficients for trans and cis isomers separately, and the parameter A, which is the ratio of quantum efficiency for trans-cis transition to quantum efficiency for cis-trans transition and the cis isomers population, X, is evaluated.