Evaluation of embryo development and pregnancy outcomes in translocation carrier women and men
Translokasyon taşıyıcısı kadın ve erkekte embriyo gelişiminin gebelik sonuçları ile değerlendirilmesi
- Tez No: 1021206
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Translokasyon taşıyıcı durumuna sahip kadın ve erkeklerde embriyonik gelişim ile gebelik sonuçları arasındaki ilişki, üreme genetiğinde önemli bir araştırma alanıdır. Kromozomal translokasyonlar, genellikle bireylerde fenotipik anormalliklere neden olmasa da, mayoz bölünme sırasında kararsız gametlerin oluşmasına yol açabilir. Bu durum, genetik olarak kararsız embriyolara neden olabilir ve kısırlık, tekrarlayan gebelik kaybı ve implantasyon başarısızlığı gibi olumsuz üreme sonuçlarıyla ilişkilidir. Bu tez, yardımcı üreme teknikleri (IVF/ICSI) ile tedavi edilen olguları değerlendirmektedir; bunlar arasında 22 translokasyon taşıyıcı kadın ve/veya erkek, 49 ileri anne yaşı olgusu ve 30 kontrol olgusu bulunmaktadır. Bu çalışmada gelişen embriyoların erken embriyonik gelişimi izlenmiş ve bölünme ve blastosist aşamalarındaki gelişimsel özellikler ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Biyopsi ile blastosist evresine ulaşan embriyolara preimplantasyon genetik tanı uygulandı ve embriyo gelişimi, gebelik yüzdesi ve düşük (kürtaj) oranları değerlendirildi. Bulgular, translokasyon taşıyıcılarında embriyo gelişiminin kromozomal denge ile yakından ilişkili olduğunu gösterdi. Semen özellikleri ve embriyo skorları gruplar arasında benzerdi (p>0,05). Blastosist oranları translokasyon vakalarında daha düşüktü (p=0,007). Gebelik oranları, ileri anne yaşına sahip vakalarda daha az (p=0,001) ve translokasyon taşıyıcı grubunda daha yüksekti (p=0,001). Lojistik regresyon analizi, kadın ve erkek yaşlarının ICSI gebeliklerinin önemli belirleyicileri olduğunu gösterdi (p=0,001). Translokasyon taşıyıcı durumunun gebelik sonucunu etkilediği ve test edilen embriyolar arasında normal embriyo yüzdesinin taşıyıcı grupta daha düşük olduğu anlaşıldı (p=0,023). Sonuç olarak, translokasyon taşıyıcısı durumuna sahip kadın ve erkeklerde embriyonik gelişimin ayrıntılı değerlendirilmesi, embriyolardaki taşıyıcılık durumunu belirlemek için yetersizdir; PGT yoluyla genetik olarak dengeli embriyoların seçimi, sağlıklı ve başarılı gebelikler elde etmek için etkili bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between embryonic development and pregnancy outcomes in women and men with translocation carrier status is an important area of research in reproductive genetics. Chromosomal translocations, while generally not causing phenotypic abnormalities in individuals, can lead to the formation of unstable gametes during meiosis. This can result in genetically unstable embryos and is associated with adverse reproductive outcomes such as infertility, recurrent pregnancy loss, and implantation failure. This thesis evaluates cases treated with assisted reproductive techniques (IVF/ICSI); these include 22 translocation carrier women and/or men, 49 advanced maternal age cases, and 30 control cases. Early embryonic development of the resulting embryos was monitored, and developmental characteristics at the cleavage and blastocyst stages were analyzed in detail. In this study, preimplantation genetic diagnosis was performed on embryos that reached the blastocyst stage by biopsy, and embryo development, pregnancy, and miscarriage (abortion) were evaluated. Embryo development parameters, blastocyst formation rates, and clinical pregnancy outcomes after embryo transfer were compared between groups. The findings showed that embryo development in translocation carriers was closely related to chromosomal balance. Semen characteristics and embryo scores were similar between groups (p>0.05). Blastocyst rates were lower in translocation cases (p=0.007). Positive pregnancy rates were lower in cases with advanced maternal age (p=0.001) and higher in the translocation carrier group (p=0.001). Logistic regression analysis showed that female and male ages were significant determinants of ICSI pregnancies (p=0.001). It was understood that translocation carrier status affected pregnancy outcome, and the percentage of normal embryos among the tested embryos was lower in the carrier group (p=0.023). In conclusion, detailed evaluation of embryonic development in women and men with translocation carrier status is insufficient to determine carrier status in embryos; selection of genetically balanced embryos through PGT stands out as an effective approach to achieving healthy and successful pregnancies