Sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım gösteren öğrencilerin milli-manevi değerlerinin incelenmesi
Examining the national and spiritual values of students participating in social and cultural activities
- Tez No: 1021212
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım gösteren ortaokul ve lise öğrencilerinin milli ve manevi değer kazanımlarını çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlayan nicel bir çalışmadır. Araştırmada genel tarama ve ilişkisel tarama modelleri birlikte kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen Türkiye'de Marmara Bölgesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğrenim gören 529 ortaokul ve 491 lise öğrencisi olmak üzere toplam 1020 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak geçerlik ve güvenirlik çalışmaları tamamlanmış olan“Manevi Değerlerin Kazanımında Sosyal ve Kültürel Faaliyetlerin Etkisi Ölçeği”ile“Milli Değerlerin Kazanımında Sosyal ve Kültürel Faaliyetlerin Etkisi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27 programı aracılığıyla betimsel istatistikler, t-Testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon analizleriyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda; sosyal ve kültürel faaliyetlere katılan öğrencilerin milli ve manevi değer düzeylerinin“iyi”seviyede olduğu ve bu faaliyetlerin değer kazanımını olumlu yönde desteklediğine ilişkin algılarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Okul kademesi açısından ortaokul öğrencilerinin değer puanlarının lise öğrencilerine kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni incelendiğinde, lise kademesinde kız öğrencilerin çoğu alt boyutta erkeklere kıyasla daha yüksek puan aldığı görülürken; sabır ve saygı değerlerinde erkek öğrenciler lehine literatürden ayrışan özgün bir farklılaşma dikkat çekmiştir. Aile yapısı açısından kardeş sayısı dört ve üzeri olan öğrencilerin değer puanlarının anlamlı düzeyde düştüğü saptanmış; buna karşın anne-baba eğitim durumu, gelir düzeyi ve ikamet yerinin değer kazanımı üzerinde belirleyici bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Bu bulgu, değer kazanım sürecinin sosyoekonomik koşullardan bağımsız biçimde şekillendiğine ve okulun bu süreçteki eşitleyici rolüne işaret etmektedir. Regresyon analizleri sonucunda ise manevi değerlerin (sabr, saygı, sorumluluk, dürüstlük ve yardımseverlik) milli değerleri %60'ın üzerinde bir varyansla pozitif ve anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Bu bulgu, milli ve manevi değerlerin birbirini besleyen bütünleşik bir sistem oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; değerler eğitiminin yalnızca teorik derslerle sınırlı kalınmaması, öğrenci merkezli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle desteklenerek kurumsal bir takip modeliyle yürütülmesi önerilmektedir. Bu kapsamda okul dışı etkinliklerin müfredata entegre edilmesi ve özellikle ortaokul kademesinde bu faaliyetlerin nitelik ve çeşitlilik bakımından güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is a quantitative study that aims to examine the acquisition of national and spiritual values among middle school and high school students participating in social and cultural activities in terms of various variables. In the study, both the general survey model and the correlational survey model were employed. The sample of the study consisted of a total of 1,020 students, including 529 middle school students and 491 high school students enrolled in schools affiliated with the Ministry of National Education in the Marmara Region of Türkiye. The sample was determined through convenience sampling, one of the purposive sampling methods. As data collection tools, the“Scale for the Effect of Social and Cultural Activities on the Acquisition of Spiritual Values”and the“Scale for the Effect of Social and Cultural Activities on the Acquisition of National Values,”whose validity and reliability studies had been completed, were used. The data obtained were analyzed using SPSS 27 through descriptive statistics, t-test, ANOVA, correlation, and regression analyses. As a result of the study, it was determined that the national and spiritual value levels of students participating in social and cultural activities were at a“good”level and that these activities positively supported the acquisition of values. In terms of school level, middle school students' value scores were found to be significantly higher than those of high school students. When the gender variable was examined, it was observed that, at the high school level, female students scored higher than male students in most sub-dimensions; however, an original differentiation that diverged from the literature was noted in favor of male students in the values of patience and respect. In terms of family structure, it was determined that the value scores of students with four or more siblings decreased significantly. In contrast, parental education level, income level, and place of residence were found to have no determining effect on value acquisition. This finding indicates that the process of value acquisition is shaped independently of socioeconomic conditions and points to the equalizing role of schools in this process. As a result of the regression analyses, spiritual values—patience, respect, responsibility, honesty, and benevolence—were found to positively and significantly predict national values with a variance exceeding 60%. This finding reveals that national and spiritual values constitute an integrated system that mutually reinforces one another. In line with the results obtained from the study, it is recommended that values education should not be limited solely to theoretical courses but should be supported by student-centered social, cultural, and sports activities and carried out through an institutional monitoring model. In this context, integrating extracurricular activities into the curriculum and strengthening these activities in terms of quality and diversity, particularly at the middle school level, is of great importance.