Dil ve konuşma terapistlerinin çocuk ve ergen kekemelik terapisine yönelik öz yeterlik algıları ve ilişkili faktörler
Self-efficacy of speech and language therapists in stuttering therapy and related factors
- Tez No: 1021213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YAŞAR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki dil ve konuşma terapistlerinin (DKT), 6-17 yaş arası çocuk ve ergen kekemelik terapilerindeki öz yeterlik düzeylerini incelemek ve bu düzeylerin çeşitli değişkenlerle ilişkisini belirlemektir. Araştırma, nicel betimsel ve ilişkisel tarama modeliyle tasarlanmıştır. Örneklemi, dahil edilme kriterlerini karşılayan 261 DKT oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve“Kekemelik Terapisine İlişkin Öz Yeterlik Ölçeği (SES-CW)”ile toplanmıştır. Bulgulara göre katılımcıların büyük çoğunluğu kadın (%87,4) ve 20-29 yaş grubundadır (%93,5). Katılımcıların çocuk ve ergen kekemelik terapilerinde algıladıkları genel öz yeterlik ortalaması 7,62 ile yüksek düzeydedir. Ölçeğin alt boyutları incelendiğinde en yüksek öz yeterlik ortalaması bilişsel boyutta (7,87), en düşük ortalama ise orta yeterlik düzeyine karşılık gelen konuşma boyutunda (7,38) saptanmıştır. Mesleki deneyimi 0-2 yıl olan ve toplamda 1-5 vaka ile çalışan terapistlerin konuşma boyutu öz yeterlik puanları daha düşüktür. Ayrıca, mesleki deneyim süresi ve toplam vaka sayısı arttıkça konuşma boyutu ve genel öz yeterlik puanlarının pozitif yönde anlamlı ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra alınan akıcılık bozuklukları ders sayısı ve klinik uygulama saatleri arttıkça, ölçeğin konuşma ve sosyal boyut puanlarının da anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. İlaveten klinik uygulama saati değişkeni ölçek genelinde de pozitif yönde, düşük düzeyde ve anlamlı korelasyon göstermiştir. Sonuç olarak, DKT'ler kekemeliğin görünmeyen bilişsel, duygusal ve sosyal boyutlarına müdahalede kendilerine yüksek düzeyde güven duyarken, doğrudan konuşma boyutunda nispeten daha sınırlı hissetmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the self-efficacy levels of speech and language therapists (SLTs) in Turkey in therapies for stuttering in children and adolescents aged 6-17 years, and to determine the relationship between these levels and various variables. The research was designed using a quantitative descriptive and correlational survey model. The sample consisted of 261 SLTs who met the inclusion criteria. Data were collected using a Personal Information Form and the“Self-Efficacy Scale Regarding Stuttering Therapy (SES-CW)”. According to the findings, the vast majority of participants were female (87.4%) and in the 20-29 age group (93.5%). The average perceived general self-efficacy of the participants in therapies for stuttering in children and adolescents was high, at 7.62. When the sub-dimensions of the scale were examined, the highest average self-efficacy was found in the cognitive dimension (7.87), and the lowest average was found in the speech dimension (7.38), corresponding to a moderate level of competence. Therapists with 0-2 years of professional experience and who worked on 1-5 cases in total had lower speech dimension self-efficacy scores. Furthermore, it was determined that as the length of professional experience and the total number of cases increased, there was a significant positive correlation between speech dimension and overall self-efficacy scores. In addition, it was found that as the number of fluency disorder courses taken and clinical practice hours increased, the speech and social dimension scores of the scale also increased significantly. Moreover, the clinical practice hours variable showed a positive, low-level, and significant correlation across the entire scale. In conclusion, while therapists feel highly confident in addressing the invisible cognitive, emotional, and social dimensions of stuttering, they feel relatively more limited in the direct speech dimension.