Kayıtlar Dergisinin sistematik tahlili
Systematic analysis of Kayitlar Journal
  1. Tez No: 1021244
  2. Yazar: ASLI NUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
1990 yılının Kasım ayında yayımlanmaya başlayan Kayıtlar Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisi, 45. sayısının ardından 1995 yılının Haziran ayında yayın hayatını noktalamıştır. Dergi, yazı işleri müdürlüğünde önce Yusuf Ziya Cömert görülür. Onun müdürlüğünde 42 sayıyla okur karşısına çıkmıştır. Dönemin şartları gereği yayımlanmasına bir yıl ara verilen derginin son üç sayısı (43, 44 ve 45) ise Abdulgaffar Gündeşli tarafından çıkarılmış ve yayın hayatı öyle son bulmuştur. Çalışmanın amacı, 90'lar kuşağının ilk yarısında yayımlanmış ve daha önce hakkında müstakil bir çalışma yapılmamış olan Kayıtlar dergisini sahaya tanıtmaktır. Bu bağlamda, derginin tamamı olan 45 sayı ele alınarak içinde yer alan yazıların içerik ve türleri tahlil edilmeye çalışılmış, tespit edilen 24 farklı edebî tür çerçevesinde analizler yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Türk edebiyatındaki dergicilik faaliyetlerinden ve Kayıtlar dergisinin özelliklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde derginin tarihçesi, yüzlem özellikleri, kronolojik dizin ve yazar soyadına göre dizin verilmiştir. Üçüncü bölümde edebî türler detaylı bir şekilde tahlil edilmiştir. Dördüncü bölümde yani sonuçta ise bölümde ise derginin yapı ve içeriği hakkında genel muhtevadan bahsedilmiştir. Yeni yazarlar, usta kalemler ve önemli çizeriyle Kayıtlar dergisi, yayımlandığı dönem ve sonrası için yazın dünyasına büyük katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Kayıtlar Journal, which began publication in November 1990, ended its publication life in June 1995 after its 45th issue. In the journal's editorial directorship, Yusuf Ziya Cömert is seen first. Under his directorship, it appeared before the reader with 42 issues. The last three issues of the journal, which took a one-year break in publication due to the conditions of the period, were published by Abdulgaffar Gündeşli, and its publication life ended in that manner. The purpose of the study is to introduce the journal Kayıtlar, which was published in the first half of the 90s generation and about which no independent study had been previously conducted, to the field. In this context, all 45 issues of the journal were handled to attempt an analysis of the content and genres of the writings within, and analyses were conducted within the framework of 24 identified different literary genres. In the first part of the study, periodical publishing activities in Turkish literature and the characteristics of the Kayıtlar were mentioned. In the second part, the history of the journal, layout features, a chronological index, and an index by author surname were provided. In the third part, literary genres were analyzed in a detailed manner. In the fourth part, namely the conclusion, the general content regarding the structure and substance of the journal was mentioned. With its new writers, master pens, and important illustrators, Journal offered great contributions to the world of literature for the period it was published and thereafter.