Okul öncesi dönem için geliştirilen sosyal duygusalbeceri temelli ebeveyn-çocuk atölyelerinin uygulanabilirlik ve katılımcı deneyimleri açısından incelenmesi
An examination of the applicability and participant experiences of social-emoti̇onal skills-based parent-child workshops developed for the preschool period
  1. Tez No: 1021246
  2. Yazar: TÜRKAN BENGİSU KUMLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemde sosyal-duygusal beceri temelli ebeveyn-çocuk atölyelerinin çocukların sosyal-duygusal becerileri ile ebeveynlerin bu becerilere ilişkin farkındalıkları ve yaklaşımları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel ağırlıklı gömülü karma desen doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında, okul öncesi dönemde çocuğu bulunan 11 ebeveynin katılımıyla ihtiyaç belirleme çalışması yapılmış; bu süreçten elde edilen bulgular doğrultusunda sekiz haftalık sosyal-duygusal beceri temelli ebeveyn-çocuk atölye programı geliştirilmiştir. Uygulama süreci, Bursa ilinde yaşayan, araştırmaya gönüllü olarak katılan 6 ebeveyn ve 8 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak gönüllü katılımcı belirleme formu, ihtiyaç belirleme formu, yarı yapılandırılmış ebeveyn ön ve son görüşme formları, ebeveyn haftalık etkinlik değerlendirme formu, uygulayıcı kontrol listesi ve gözlemci gözlem notları kullanılmıştır. Veriler içerik analizi ve betimsel değerlendirmeler yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, atölye sürecinin çocukların duygu tanıma, duygu ifade etme, duygu düzenleme, paylaşma, sıra bekleme, iş birliği, empati, kendini ifade etme, özgüven ve problem çözme becerilerini desteklediğini göstermiştir. Bununla birlikte atölye sürecinin ebeveynlerin çocuklarının sosyal-duygusal gelişimine ilişkin farkındalıklarını artırdığı, çocukların davranışlarının altında yer alan duygu ve ihtiyaçları daha fazla fark etmelerine katkı sunduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin süreç sonunda çocuklarıyla iletişimlerinde daha sakin, destekleyici, açıklayıcı ve duygu odaklı bir yaklaşım benimsedikleri görülmüştür. Sonuç olarak sosyal-duygusal beceri temelli ebeveyn-çocuk atölyelerinin, okul öncesi dönemde çocukların sosyal-duygusal gelişimini destekleyen, ebeveyn farkındalığını güçlendiren ve aile içi etkileşimi zenginleştiren uygulanabilir bir model olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of social-emotional skills-based parent-child workshops in the preschool period on children's social-emotional skills and parents' awareness and approaches regarding these skills. The study was conducted using a qualitative-dominant embedded mixed-methods design. In the first stage of the research, a needs assessment study was carried out with the participation of 11 parents who had preschool-aged children; based on the findings obtained from this process, an eight-week social-emotional skills-based parent-child workshop program was developed. The implementation process was conducted with 6 parents and 8 children living in Bursa who voluntarily participated in the study. The data collection tools used in the study included a volunteer participant identification form, a needs assessment form, semi-structured parent pre- and post-interview forms, a parent weekly activity evaluation form, an implementer checklist, and observer observation notes. The data were analyzed through content analysis and descriptive evaluations. The findings of the study showed that the workshop process supported children's skills in recognizing emotions, expressing emotions, emotion regulation, sharing, waiting for their turn, cooperation, empathy, self-expression, self-confidence, and problem solving. In addition, it was determined that the workshop process increased parents' awareness of their children's social-emotional development and contributed to their ability to recognize the emotions and needs underlying their children's behaviors. At the end of the process, it was observed that parents adopted a calmer, more supportive, explanatory, and emotion-focused approach in their communication with their children. As a result, it was concluded that social-emotional skills-based parent-child workshops constitute an applicable model that supports children's social-emotional development in the preschool period, strengthens parental awareness, and enriches family interaction.