Ritme dayalı müzik etkinlikleri aracılığıyla okul öncesi dönem çocukların sosyal duygusal becerilerinin desteklenmesi
Supporting the social-emotional skills of pre-school children by means of rhythm-based music activities
  1. Tez No: 802076
  2. Yazar: ÖZLEM BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGE AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı ritme dayalı müzik etkinlikleri aracılığıyla okul öncesi dönem çocukların sosyal duygusal becerilerinin desteklenmesidir. Çalışmada,“karma yöntem”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda“yarı deneysel desen”, nitel boyutunda ise“durum çalışması”kullanılmıştır. Çalışma grubunu, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 24 deney 24 kontrol olmak üzere 48 çocuk oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda,“Duygu Düzenleme”,“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 (SYDD-30)”“Baş- Ayak Parmakları- Dizler- Omuzlar (BADO)”ölçekleri tüm gruplara ön test ve son test olmak üzere kullanılmıştır. Ayrıca deney grubunda yer alan çocuklara eğitim bittikten iki ay sonra izleme testi yapılmıştır. Nitel boyutunda ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Çocuk Görüşme Soruları”,“Öğretmen Görüşme Soruları”ve“Alan Notları”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan etkinlikler, deney grubunda yer alan çocuklara sekiz hafta süresince haftada üç gün yüz yüze uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan çocuklar ise okul öncesi eğitim programına devam etmişlerdir. Gruplar arası ön test ve son test puanları arasındaki farka, Mann-Whitney U veya t Testi ile bakılmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan çocukların ön test- son test puan farklılığına Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile bakılmıştır. Araştırmanın nitel verileri için, sorulan sorulara çocuklar tarafından verilen yanıtların betimsel analizi yapılmıştır. Bulgular, öğretmen görüşmesi ve alan notları ile desteklenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, deney ve kontrol grubu çocukların, Duygu Düzenleme, SYDD-30 ve BADO ölçekleri ön test puanlarında anlamlı farklılık görülmezken, son test puanlarında SYDD-30 alt boyutu olan anksiyete-içe dönüklük puanı dışında deney grubu lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Deney grubunda yer alan çocukların, müziksel bilgilerinde ve sosyal duygusal becerilere yönelik yanıtlarında artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to support the social-emotional skills of preschool children through rhythm-based music activities. In the study the“mixed method”are used together. In the quantitative dimension of the study,“quasi-experimental design”was used, while in the qualitative dimension,“case study”was used. The study population consists of 48 children, 24 experimental and 24 control group, who attend a pre-school education. In the quantitative dimension of the study, the“Emotion Regulation Questionnaire”,“Social Competence and Behavior Evaluation-30 (SCBE-30) Questionnaire”“Head-Toes-Knees-Shoulders (HTKS) Questionnaire”were used as pretest -post-test for all groups. Moreover, a follow-up test was implemented on the children in the experimental group two months after the end of the educational curriculum. In the qualitative dimension,“Child Interview Questions”,“Teacher Interview Questions”and“Field Notes”developed by the researcher were implemented. The Rhythm-Based Music Education Curriculum prepared within the scope of the study was applied to the children in the experimental group face-to-face three days a week for the period of eight weeks. The children in the control group, on the other hand, continued the preschool education curriculum. The difference between the pre-test and post-test scores between the groups was examined with the Mann-Whitney U or t-Test. The pre-test-post-test score difference of the children in the experimental and control group was examined with the Wilcoxon Signed-Rank Test. For the qualitative data of the study, a descriptive analysis was conducted for the responses given by the children to the questions asked. The findings were supported by teacher interview and field notes. According to the findings of the study, no significant difference was observed in the pre-test scores of the Emotion Regulation, SCBE-30 and HTKS questionnaires of the experimental and control groups, however, there was a significant difference in favor of the experimental group in the post-test scores, except for the anxiety-introversion score, which is sub-dimension of SCBE-30. There was an increase in the musical knowledge of the children in the experimental groups and their responses to social-emotional skills.