İşgörenlerde iş boş zaman çatışması ile iş yaşam dengesinin örgütsel bağlılık ve mental iyi oluşa etkisi
The impact of work–leisure conflict and work–life balance on employees' organizational commitment and mental well-being
  1. Tez No: 1021258
  2. Yazar: EDANUR VARİLCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Turizm, Business Administration, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, işgörenlerin iş-yaşam dengesi, işten boş zamana çatışma ve boş zamandan işe çatışma düzeylerinin örgütsel bağlılık ve mental iyi oluş üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca söz konusu değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konulması iş ile boş zaman alanları arasındaki etkileşimin örgütsel ve bireysel çıktılar üzerindeki rolünün belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler anket formu aracılığıyla toplanmış ve analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, regresyon analizi ve fark testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, iş-yaşam dengesinin işten boş zamana çatışma ve boş zamandan işe çatışmayı anlamlı biçimde azalttığını göstermiştir. Bunun yanında iş-yaşam dengesinin örgütsel bağlılığı olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. İşten boş zamana çatışma ile boş zamandan işe çatışmanın ise örgütsel bağlılık ve mental iyi oluş üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel bağlılığın mental iyi oluşu pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. İş ve yaşam alanları arasında kurulan dengenin çalışanların örgütsel ve psikolojik çıktıları açısından önemli bir belirleyici olduğu görülmüştür. İş-boş zaman çatışmasının azaltılması ve çalışanların iş-yaşam dengelerinin desteklenmesi, örgütsel bağlılığın güçlendirilmesine ve mental iyi oluş düzeylerinin artırılmasına katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda çalışanların iş ve boş zaman alanları arasındaki dengeyi korumaya yönelik uygulamaların hem bireysel refah hem de örgütsel sürdürülebilirlik açısından önemli olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of employees' work–life balance, work-to-leisure conflict, and leisure-to-work conflict levels on organizational commitment and mental well-being. In addition, it is aimed to reveal the relationships among these variables and to determine the role of the interaction between work and leisure domains on organizational and individual outcomes. The study was conducted using a quantitative research method. Data were collected through a questionnaire form, and descriptive statistics, correlation analysis, regression analysis, and difference tests were utilized in the analysis process.The findings of the study indicated that work–life balance significantly reduces work-to-leisure conflict and leisure-to-work conflict. In addition, work–life balance was found to positively affect organizational commitment. It was also determined that work-to-leisure conflict and leisure-to-work conflict have negative effects on organizational commitment and mental well-being. Furthermore, organizational commitment was found to positively affect mental well-being. It was observed that the balance established between work and life domains is an important determinant of employees' organizational and psychological outcomes. Reducing work–leisure conflict and supporting employees' work–life balance contribute to strengthening organizational commitment and enhancing levels of mental well-being. Accordingly, practices aimed at maintaining the balance between employees' work and leisure domains are considered important for both individual well-being and organizational sustainability.