Bir pazarlama firmasında uygulanan geleneksel yöntemle işgören seçimi yönteminin bazı ölçütler yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 4559
  2. Yazar: SAADET SAYIN
  3. Danışmanlar: DR. GÜLDEN BİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
II ÖZET Bu araştırmada, bir pazarlama firmasında uygula nan geleneksel yöntemle işgören seçiminin geçerliği HKE (Hacettepe Kişilik Envanteri) ve DKE (Durumluk Kaygı En vanteri) bakımından incelenmiştir. Araştırma, 1987-Ara-lık ayında örgüte satış elema nı olarak görev almak üzere müracaat eden, üniversite me zunu 60 kişilik bir grup üzerinde yapılmıştır. İşgören adaylarına önce HKE ve DKE uygulanmış fa kat yöneticinin sonuçlardan etkilenmemesi için envanter ler geleneksel yöntemle işgören seçimi yapıldıktan sonra puanlanmış tır. Geleneksel yöntemle 30 işgören işe alın mıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the validity of personal election with traditional method is examined according go the HPI (Hacettepe Personal Inventory) and the SAI (State Anxiety Inventory). The study is made on 60 people, graduated from the university, who applied to the organization to undertake the duty of salesman in December 1987. HPI and the SAI are applied to the personnel candidates, but they are graded after the traditional personnel election in order, not to influence the managers, 30 personnel are employed with the traditional method. HPI, social and personel adjustment scores of the employed method and the sub-criterions of these tests which are self realization, emotional stability, neurotic tendencies, psychotic symptoms, family relationships, social relationships, social norms, antisocial tendencies and the scores of SAI are analized according to the test of difference of averages.